2019-03-15

Wystawa prac laureatów dziesięciu edycji Wojewódzkiego Konkursu im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej

Wojewódzki Konkurs im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię” jest przeznaczony dla uczniów VII i VIII klas szkół podstawowych oraz klas gimnazjalnych, a także uczniów liceów, techników i szkół branżowych zainteresowanych tematyką historyczną. Jego formuła zachęca do spojrzenia na przeszłość, na dramatyczne dzieje walk o niepodległość Polski przez pryzmat doświadczeń i losów zwykłych ludzi. Młodzi autorzy prac konkursowych opierają się głównie na domowych archiwach, na bardzo osobistych wspomnieniach, pamiątkach rodzinnych traktowanych jako źródła historyczne. Konkurs jest istotną częścią realizowanego przez samorząd wojewódzki programu edukacji regionalnej.

Konkurs, od pierwszej swojej edycji w 2009 r., wpisał się na stałe w kalendarz regionalnych imprez historycznych. W ciągu dziesięciu lat młodzi ludzie z całego województwa przekonali się, jak zaskakujące mogą być losy własnych rodzin, jak wiele można się dowiedzieć z dokumentów przechowywanych w domowych szufladach, jak przejmujące mogą być relacje bliskich uczestniczących w historycznych wydarzeniach. Uczniowie zdobyli też sporo przydatnych umiejętności, np. dotyczących przeprowadzania wywiadów, spisywania i redagowania relacji, prowadzenia korespondencji, wyszukiwania informacji. Konkursowa formuła zachęca także do poszukiwania ciekawej formy wypowiedzi, nietuzinkowego ujęcia tematu, rozwija kreatywność ucznia.

Idei konkursu nie da się oddzielić od postaci jego patronki – generał brygady profesor Elżbiety Zawackiej, legendarnej cichociemnej, w czasie wojny bohatersko zaangażowanej w walkę z okupantem. Po wojnie prof. Elżbieta Zawacka, dzięki niezwykłemu uporowi, obowiązkowości i talentom organizacyjnym zdołała zachować pamięć o osobach zasłużonych w walce o niepodległość, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet, tworząc działające w Toruniu Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Polek. Dzięki temu zgromadzono tysiące relacji, danych biograficznych konspiratorów, dokumentów, opracowań, będących z jednej strony cennymi źródłami dla historyków, z drugiej żywym, bo wciąż tworzonym i powiększanym, pomnikiem bohaterów ruchu oporu.

Pomysłodawcą i organizatorem corocznego Konkursu im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej jest Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Bezpośredni nadzór nad prawidłowym przebiegiem konkursu sprawuje Departament Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego, a instytucjami współpracującymi są obecnie: Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej. Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Polek w Toruniu, Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu oraz Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

Wystawa jest jednym z elementów obchodów 110. rocznicy urodzin generał Elżbiety Zawackiej. Ekspozycji towarzyszą plansze związane z życiem i działalnością gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej wypożyczone ze zbiorów Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej.

Wystawę można oglądać do 23 marca w godzinach otwarcia Biblioteki w sali wystawowej Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej przy ulicy Dąbrowskiego 4.