2009-01-29 02:31:00 Pożegnanie Czytelniczki

27 stycznia 2009 r. rodzina, przyjaciele i niezliczona rzesza uczniów uczestniczyła w uroczystościach pogrzebowych Pani Profesor Jadwigi Friedel.

Przez wiele lat była Ona nauczycielką języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu. Dla licznych pokoleń uczniowskich była Wychowawczynią i wielkim autorytetem moralnym.

Dla nas była Czytelniczką. Należała do najstarszych stażem naszych czytelników. Wypożyczone we wrześniu 1939 roku polskie książki przechowała przez lata okupacji hitlerowskiej i zwróciła bibliotece po zakończeniu wojny. Była codziennym gościem u nas. Odwiedzała naszą bibliotekę systematycznie, bo nie wyobrażała sobie pracy nauczyciela bez stałego kontaktu z książką. Nawet wtedy, gdy była już na emeryturze regularnie wypożyczała lektury niezbędne do indywidualnej pracy z uczniami, którym bezinteresownie pomagała uzupełniać wiadomości z literatury i języka polskiego.

W roku 2001 zaprosiliśmy Panią Profesor Jadwigę Friedel na obchody 80-lecia naszej biblioteki. Zaszczyciła nas swoją obecnością i wpisała do kroniki miłe nam słowa. Chwila, w której dokonywała wpisu do kroniki została zatrzymana w kadrze aparatu fotograficznego.

Pani Profesor Jadwiga Friedel pozostanie na długo w naszej pamięci jako wzór pedagoga
i rzetelnego czytelnika.

ilość odsłon: 1943