plen
Aktualności
2016-04-29 01:01:00 Edukacja matematyczna i nowe technologie – czwarte spotkanie sieci współpracy i samokształcenia

22 kwietnia 2016 r. w sali dydaktycznej Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu odbyło się kolejne, czwarte już spotkanie sieci współpracy i samokształcenia Edukacja matematyczna i nowe technologie. Sieć została zaplanowana i jest realizowana przez Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli oraz Bibliotekę Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu. W spotkaniu wzięło udział 16 osób – koordynator, moderatorzy oraz nauczyciele matematyki i informatyki wszystkich etapów edukacyjnych.

Uczestników spotkania, w imieniu organizatorów, powitała pani Barbara Szefler, koordynator sieci, doradczyni metodyczna matematyki szkół ponadgimnazjalnych. Przedstawiła plan bieżącego spotkania oraz szczegóły dotyczące oficjalnego zakończenia pierwszego roku pracy sieci. Następnie oddała głos prowadzącej pierwszą część zajęć – pani Grażynie Szabłowicz-Zawadzkiej, doradczyni metodycznej informatyki Toruńskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli, która przygotowała warsztaty Tworzenie prezentacji multimedialnej w programie PREZI.

Prezi to nowoczesna aplikacja online, służąca do tworzenia oryginalnych prezentacji zwanych prezitacjami. Prezitacja nie zawiera następujących po sobie serii slajdów, zamiast tego pojawiają się obiekty i bloki treści na tzw. wirtualnym płótnie. Odbiorca przenosi się płynnie pomiędzy poszczególnymi elementami, może także w zależności od potrzeb przybliżać je, oddalać, obracać. Dzięki temu można w interesujący sposób zilustrować zagadnienie, pokazać zależności między poszczególnymi fragmentami prezentacji i skutecznie przyciągnąć uwagę odbiorcy. Uczestnicy podczas wspomnianych warsztatów zarejestrowali się na stronie serwisu, gdzie utworzyli bezpłatne konta, a następnie stworzyli własne prezitacje. Podczas wykonywania kolejnych zadań przećwiczyli m.in. tworzenie i edytowanie slajdów, wstawianie obiektów w postaci zdjęć i pól tekstowych do slajdów, budowanie ścieżki przejścia pomiędzy slajdami, szybkie wstawianie slajdów, tworzenie animacji w prezitacji oraz zapisywanie i udostępnianie stworzonej przez siebie pracy.

Następnie członkowie sieci zostali tradycyjnie zaproszeni na kilkuminutową przerwę, w czasie której mogli swobodnie porozmawiać, a także zapoznać się z przygotowaną dla nich literaturą. Wyboru książek związanych z edukacją matematyczną i nauczaniem, uczeniem się oraz motywowaniem uczniów dokonała pani Joanna Wosik, nauczyciel bibliotekarz z Wydziału Udostępniania Zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu. Lista przygotowanych pozycji została zaprezentowana poniżej, a także zamieszczona na stronie sieci Edukacja matematyczna i nowe technologie.

Po przerwie nauczyciele mogli wziąć udział w kolejnych warsztatach, zatytułowanych Glogster – tworzenie i wykorzystanie interaktywnych plakatów w edukacji, przeprowadzonych przez panie Marzenę Jarocką i Izabellę Milewską-Wartę, pracujące w Wydziale Informacyjno-Bibliograficznym Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu. Glogster to bezpłatny serwis społecznościowy, który umożliwia łatwe, intuicyjne projektowanie i tworzenie glogów – interaktywnych plakatów dostępnych online, w których można zamieszczać tekst, grafikę, animację, fotografię, wideo, materiały audio, a także załączniki z danymi. Podczas zajęć przedstawiono uczestnikom zastosowanie interaktywnych plakatów w edukacji oraz zaprezentowano kilka przykładowych glogów związanych z matematyką. Po wstępie teoretycznym, uczestnicy przystąpili do praktycznej część zajęć, tworząc w pierwszej kolejności bezpłatne konta nauczycielskie na stronie serwisu, a następnie projektując własnego gloga. Podczas wspólnej pracy członkowie sieci dokonali wyboru szablonu swoich plakatów, przećwiczyli wstawianie, edytowanie i linkowanie pól tekstowych do wybranych stron WWW, wstawianie i edytowanie grafiki, przesyłanie zdjęć z dysku komputera na serwer serwisu, zamieszczanie i linkowanie do stron WWW przesłanych zdjęć, a także wstawianie plików wideo do plakatu oraz zapisywanie gloga. Zaprezentowano również ciekawe i nietypowe funkcje serwisu, przede wszystkim wyszukiwanie i kopiowanie plakatów w Glogpedii.

Podczas podsumowania całości zajęć uczestnicy mogli zadawać prowadzącym pytania oraz przećwiczyć we własnym zakresie wybrane elementy z przeprowadzonych warsztatów

Kolejne spotkanie sieci Edukacja matematyczna i nowe technologie zaplanowano 13 maja 2016 r., tradycyjnie w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu. Podczas spotkania uczestnicy wezmą udział w warsztatach poświęconych cenionemu oprogramowaniu matematycznemu – GeoGebrze, a także odbiorą zaświadczenia udziału w pracach ww. sieci.

 

Galeria zdjęć

Książki prezentowane na spotkaniu

Edukacja matematyczna - wybór publikacji do pobrania

Nauczanie. Uczenie się. Motywacja do nauki - wybór publikacji do pobrania

 

 ilość odsłon: 1065
lista informacji
Komentarze użytkowników:
Dodaj swój komentarz:

Musisz być zalogowany aby dodać swój komentarz
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta załóż je teraz
Jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem zaloguj się

katalogi PROLIB
Moodle ibuk
Dostępne publikacje
katalogi PROMAX Bazy danych
BIP
elektroniczna biblioteka pedagogiczna
edupolis
ostatnia aktualizacja:
2019-03-21 13:09:52

Biblioteka Pedagogiczna

im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu
 ul. Dąbrowskiego 4, 87-100 Toruń
Tel/fax: 056 6539756

 email: biblioteka@bptorun.edu.pl

Godziny otwarcia od poniedziałku do piątku

10:00 - 19:00, soboty: 10:00 - 15:00

 

 

Projektowanie stron Toruń