plen
Aktualności
2016-05-18 02:25:00 Edukacja matematyczna i nowe technologie – piąte spotkanie sieci współpracy i samokształcenia


 Zakończenie pierwszego roku pracy sieci Edukacja matematyczna i nowe technologie


13 maja 2016 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu miało miejsce uroczyste zakończenie pierwszego roku pracy sieci współpracy i samokształcenia Edukacja matematyczna i nowe technologie. Było to już piąte spotkanie sieci współorganizowanej przez Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli oraz Bibliotekę Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu, a przeznaczonej dla nauczycieli matematyki i informatyki wszystkich etapów edukacyjnych.

W spotkaniu wzięło udział 18 osób – koordynator, moderatorzy oraz członkowie sieci. Uczestników spotkania, w imieniu organizatorów, powitała pani Ewa Maria Sosna, doradczyni metodyczna matematyki szkół podstawowych TODMiDN. Omówiła plan spotkania, poprosiła o wypełnienie ankiety ewaluacyjnej oraz przedstawiła prowadzącą zaplanowane warsztaty – panią dr Agnieszkę Krause z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, która przygotowała zajęcia zatytułowane Zastosowania programu GeoGebra w nauczaniu.

Geogebra to darmowe oprogramowanie mające już ugruntowaną pozycję w środowisku nauczycieli matematyki, służące do wspomagania nauki uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, a także studentów. Pani dr Agnieszka Krause przygotowała zajęcia pokazujące duże możliwości praktycznego wykorzystania Geogebry w nauczaniu m.in. geometrii, algebry, analizy matematycznej, ponadto zwróciła uwagę na przejrzyste rozwiązania graficzne i intuicyjność obsługi programu. Podczas zajęć przećwiczono przede wszystkim: przygotowanie wykresu funkcji tanges, testowanie przygotowanego wykresu, prezentację widoku CAS oraz 3D, testowanie zapisu wypracowanych materiałów do programu Word, tworzenie własnych narzędzi w programie, zapisywanie własnych narzędzi i eksportowanie ich do programu, dodawanie i usuwanie przycisków w pasku narzędzi. Prowadząca w trakcie zajęć odpowiadała też na pytania uczestników dotyczące programu, a także dzieliła się własnymi pomysłami na pracę z GeoGebrą. Warto zauważyć, że uczestnicy mający doświadczenie w obsłudze programu w trakcie zajęć pomagali osobom poznającym dopiero GeoGebrę, co zbudowało bardzo przyjazną atmosferę. Warsztaty wzbudziły spore zainteresowanie, możliwości programu wydają się być bardzo szerokie, a dodatkowym atutem, zachęcającym do korzystania z niego, jest zbiór materiałów edukacyjnych, dostępnych w sieci w formie GeoGebra Wiki.

Następnie obecni na spotkaniu nauczyciele zostali zaproszeni do sali konferencyjnej Biblioteki, gdzie odbyło się oficjalne zakończenie pracy sieci współpracy i samokształcenia Edukacja matematyczna i nowe technologie. Podsumowania działalności sieci dokonała koordynator, pani Barbara Szefler, doradczyni metodyczna matematyki szkół ponadgimnazjalnych w TODMiDN. Przypomniała cele organizatorów i oczekiwania uczestników związane z funkcjonowaniem wspomnianej sieci. Wymieniła przeprowadzone w ramach pracy sieci warsztaty oraz prowadzące je osoby – zachęciła jednocześnie do zgłaszania propozycji, które mogłyby być zrealizowane w kolejnym roku szkolnym. Podziękowała wszystkim osobom, które przyczyniły się do pomyślnego przebiegu pracy sieci, zarówno współorganizatorkom, jak i uczestnikom sieci, a także dyrektorom patronującym sieci instytucji. Następnie głos zabrała dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego i Toruńskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Toruniu – pani Joanna Waczyńska. Podziękowała zebranym za zaangażowanie i cały rok pracy oraz wręczyła okolicznościowe zaświadczenia. Do podziękowań dołączyła się również dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu – pani Elżbieta Wykrzykowska, która podzieliła się dodatkowo własnymi refleksjami związanymi z uczeniem się matematyki, a także rangą tego przedmiotu w edukacji uczniów. Następnie pani Barbara Szefler zaprosiła uczestników na słodki poczęstunek. Było to okazja do rozmów, wymieniania wspomnień i bliższego poznania się członków sieci.

Tradycyjnie uczestnicy spotkania mogli także zapoznać się z wybranym księgozbiorem przygotowanym przez panią Joannę Wosik, nauczyciela bibliotekarza z Wydziału Udostępniania Zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu. Lista przygotowanych pozycji została zaprezentowana poniżej, a także zamieszczona na stronie sieci Edukacja matematyczna i nowe technologie.

Pani Barbara Szefler na zakończenie spotkania życzyła zgromadzonym zawodowych sukcesów oraz wakacyjnego wypoczynku, zaprosiła także wszystkich chętnych do wzięcia udziału w kolejnym roku pracy sieci – spotkanie inaugurujące odbędzie się prawdopodobnie w październiku. Termin i tematyka kolejnych warsztatów zostaną zamieszczone na stronie sieci Edukacja matematyczna i nowe technologie oraz przekazane za pomocą poczty elektronicznej.


 

 

Galeria zdjęć

Książki prezentowane na spotkaniu

Edukacja matematyczna - wybór publikacji do pobrania

GeoGebra - wybór publikacji do pobraniailość odsłon: 1012
lista informacji
Komentarze użytkowników:
Dodaj swój komentarz:

Musisz być zalogowany aby dodać swój komentarz
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta załóż je teraz
Jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem zaloguj się

katalogi PROLIB
Moodle ibuk
Dostępne publikacje
katalogi PROMAX Bazy danych
BIP
elektroniczna biblioteka pedagogiczna
edupolis
ostatnia aktualizacja:
2019-03-21 13:09:52

Biblioteka Pedagogiczna

im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu
 ul. Dąbrowskiego 4, 87-100 Toruń
Tel/fax: 056 6539756

 email: biblioteka@bptorun.edu.pl

Godziny otwarcia od poniedziałku do piątku

10:00 - 19:00, soboty: 10:00 - 15:00

 

 

Projektowanie stron Toruń