2016-05-18 02:25:00 Edukacja matematyczna i nowe technologie – piąte spotkanie sieci współpracy i samokształcenia

Zakończenie pierwszego roku pracy sieci Edukacja matematyczna i nowe technologie

13 maja 2016 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu miało miejsce uroczyste zakończenie pierwszego roku pracy sieci współpracy i samokształcenia Edukacja matematyczna i nowe technologie. Było to już piąte spotkanie sieci współorganizowanej przez Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli oraz Bibliotekę Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu, a przeznaczonej dla nauczycieli matematyki i informatyki wszystkich etapów edukacyjnych.

W spotkaniu wzięło udział 18 osób – koordynator, moderatorzy oraz członkowie sieci. Uczestników spotkania, w imieniu organizatorów, powitała pani Ewa Maria Sosna, doradczyni metodyczna matematyki szkół podstawowych TODMiDN. Omówiła plan spotkania, poprosiła o wypełnienie ankiety ewaluacyjnej oraz przedstawiła prowadzącą zaplanowane warsztaty – panią dr Agnieszkę Krause z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, która przygotowała zajęcia zatytułowane Zastosowania programu GeoGebra w nauczaniu.

Geogebra to darmowe oprogramowanie mające już ugruntowaną pozycję w środowisku nauczycieli matematyki, służące do wspomagania nauki uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, a także studentów. Pani dr Agnieszka Krause przygotowała zajęcia pokazujące duże możliwości praktycznego wykorzystania Geogebry w nauczaniu m.in. geometrii, algebry, analizy matematycznej, ponadto zwróciła uwagę na przejrzyste rozwiązania graficzne i intuicyjność obsługi programu. Podczas zajęć przećwiczono przede wszystkim: przygotowanie wykresu funkcji tanges, testowanie przygotowanego wykresu, prezentację widoku CAS oraz 3D, testowanie zapisu wypracowanych materiałów do programu Word, tworzenie własnych narzędzi w programie, zapisywanie własnych narzędzi i eksportowanie ich do programu, dodawanie i usuwanie przycisków w pasku narzędzi. Prowadząca w trakcie zajęć odpowiadała też na pytania uczestników dotyczące programu, a także dzieliła się własnymi pomysłami na pracę z GeoGebrą. Warto zauważyć, że uczestnicy mający doświadczenie w obsłudze programu w trakcie zajęć pomagali osobom poznającym dopiero GeoGebrę, co zbudowało bardzo przyjazną atmosferę. Warsztaty wzbudziły spore zainteresowanie, możliwości programu wydają się być bardzo szerokie, a dodatkowym atutem, zachęcającym do korzystania z niego, jest zbiór materiałów edukacyjnych, dostępnych w sieci w formie GeoGebra Wiki.

Następnie obecni na spotkaniu nauczyciele zostali zaproszeni do sali konferencyjnej Biblioteki, gdzie odbyło się oficjalne zakończenie pracy sieci współpracy i samokształcenia Edukacja matematyczna i nowe technologie. Podsumowania działalności sieci dokonała koordynator, pani Barbara Szefler, doradczyni metodyczna matematyki szkół ponadgimnazjalnych w TODMiDN. Przypomniała cele organizatorów i oczekiwania uczestników związane z funkcjonowaniem wspomnianej sieci. Wymieniła przeprowadzone w ramach pracy sieci warsztaty oraz prowadzące je osoby – zachęciła jednocześnie do zgłaszania propozycji, które mogłyby być zrealizowane w kolejnym roku szkolnym. Podziękowała wszystkim osobom, które przyczyniły się do pomyślnego przebiegu pracy sieci, zarówno współorganizatorkom, jak i uczestnikom sieci, a także dyrektorom patronującym sieci instytucji. Następnie głos zabrała dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego i Toruńskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Toruniu – pani Joanna Waczyńska. Podziękowała zebranym za zaangażowanie i cały rok pracy oraz wręczyła okolicznościowe zaświadczenia. Do podziękowań dołączyła się również dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu – pani Elżbieta Wykrzykowska, która podzieliła się dodatkowo własnymi refleksjami związanymi z uczeniem się matematyki, a także rangą tego przedmiotu w edukacji uczniów. Następnie pani Barbara Szefler zaprosiła uczestników na słodki poczęstunek. Było to okazja do rozmów, wymieniania wspomnień i bliższego poznania się członków sieci.

Tradycyjnie uczestnicy spotkania mogli także zapoznać się z wybranym księgozbiorem przygotowanym przez panią Joannę Wosik, nauczyciela bibliotekarza z Wydziału Udostępniania Zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu. Lista przygotowanych pozycji została zaprezentowana poniżej, a także zamieszczona na stronie sieci Edukacja matematyczna i nowe technologie.

Pani Barbara Szefler na zakończenie spotkania życzyła zgromadzonym zawodowych sukcesów oraz wakacyjnego wypoczynku, zaprosiła także wszystkich chętnych do wzięcia udziału w kolejnym roku pracy sieci – spotkanie inaugurujące odbędzie się prawdopodobnie w październiku. Termin i tematyka kolejnych warsztatów zostaną zamieszczone na stronie sieci Edukacja matematyczna i nowe technologie oraz przekazane za pomocą poczty elektronicznej.

Książki prezentowane na spotkaniu

Edukacja matematyczna - wybór publikacji do pobrania

GeoGebra - wybór publikacji do pobrania

2017-11-22 08:59:54