plen
Aktualności
2017-03-21 10:55:00 Konferencja „Licencja na czytanie II”

Konferencja „Licencja na czytanie II” jest współorganizowana przez Bibliotekę Pedagogiczną w Toruniu i Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli.
Wydarzenie wpisuje się w realizację jednego z kierunków polityki oświatowej Ministerstwa Edukacji Narodowej ustalonych na rok szkolny 2016/2017, tj. rozwijania kompetencji czytelniczych oraz upowszechniania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

W trakcie konferencji zostaną zaprezentowane różnorodne i nowatorskie metody służące rozbudzaniu i podtrzymywaniu zainteresowania wartościową literaturą. Prelegenci zaprezentują czytanie jako akt intelektualny i jako czynność zautomatyzowaną oraz „szanse” tekstu literackiego wobec oczekiwań i możliwości współczesnego czytelnika/autora, dodatkowo wskażą wartość i przydatność słowników elektronicznych, przedstawią krótkie wprowadzenie w zagadnienie polskiej prozy po roku 1989 oraz przybliżą odbiorcom nowoczesną (zwłaszcza na polskim rynku wydawniczym) formę literatury wizualnej, jaką jest picture book i zaprezentują komiks jako nośnik treści historycznych.

Konferencji towarzyszyć będą warsztaty  dotyczące  zabiegów komparatystycznych w tekście literackim, doskonalące umiejętność pisania recenzji pod kątem przygotowania ich do publikacji w sieci a także zachęcające uczestników do kreatywnej działalności eksploracyjnej zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej.


Udział w konferencji jest bezpłatny.

Liczba miejsc ograniczona (50 miejsc), decyduje kolejność zgłoszeń.

Program konferencji


Formularz rejestracyjny

Konferencji towarzyszą warsztaty. Liczba miejsc w poszczególnych warsztatach ograniczona jest  do 16, decyduje kolejność zgłoszeń.
Warunkiem udziału w warsztatach jest uczestnictwo w konferencji.

Tematy warsztatów:

Monolog i dialog w „Lubiewie” Michała Witkowskiego

 Warsztaty poprowadzi doktor habilitowany Marcin Wołk.

Warsztaty będą poświęcone zagadnieniom komunikacji literackiej, zarówno w wymiarze wewnątrztekstowym (monolog i dialog w strukturze utworu, tekst jako zapis ludzkich zachowań językowych, stylizacja językowa, nawiązania intertekstualne widoczne w utworze), jak i zewnątrztekstowym (tekst jako prowokacja wobec czytelników, polemika z obiegowymi sądami o rzeczywistości i stereotypami, dyskusja wokół literatury jako element komunikacji społecznej). Będziemy analizować te kwestie na podstawie "Lubiewa" Michała Witkowskiego.
Uczestnicy proszeni są o przeczytanie pierwszej części "Lubiewa", zatytułowanej "Księga ulicy".

Formularz rejestracyjny

„Trening kreatywności, czyli co ma wiatrak do piernika…”

Warsztaty poprowadzi doktor Magdalena Cyrklaff.

Celem warsztatu jest sprowokowanie uczestników do kreatywnej działalności eksploracyjnej zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej, związanej głównie z pracą w obszarze edukacji i rozwoju. Zajęcia będą stymulowały ciekawość poznawczą i zachęcały do szukania niestandardowych, a przez to zwykle skuteczniejszych i bardziej innowacyjnych rozwiązań. Dzięki wykonywaniu ćwiczeń i udziale w role-play’ach uczestnicy poznają techniki i strategie kreatywnego rozwiązywania problemów i pracy nad swoimi zasobami osobistymi. Każde z ćwiczeń omówione zostanie przez trenerkę na forum grupy i uzupełnione komentarzem oraz odwołaniem do teorii.
Do udziału w zajęciach zapraszamy szczególnie te osoby, które nigdy wcześniej nie uczestniczyły w tego rodzaju warsztatach, a także te, które nie wierzą w siebie i swój potencjał.

 Formularz rejestracyjny

Jak pisać recenzje? Warsztaty z elementami webwritingu.

Informujemy, że lista uczestników warsztatów Jak pisać recenzje? Warsztaty z elementami webwritingu została zamknięta w dniu 4 kwietnia 2017 r.

Warsztaty poprowadzi Paulina Matysiak, blogerka, autorka bloga o książkach i życiu literackim zaginamrogi.pl.

W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się jak zacząć pisać recenzje i jak przygotować tekst publikowany w sieci. Ponadto blogerka poruszy zagadnienie prowadzenia rozmów o książkach nigdy nie czytanych.


Formularz rejestracyjny 

Organizatorzy:

 

                                    

Jednostka organizacyjna Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 


                                                                  

 

Jednostka organizacyjna Samorządu Miasta Torunia 

 

 

 

Patronat medialny

 

                                                                       

 

Powyższa konferencja nawiązuje do realizowanego w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu w roku 2016 projektu promującego czytelnictwo zatytułowanego „Czytaj od A do Zachwytu”.

Serdecznie zapraszamy!
 ilość odsłon: 1724
lista informacji
Komentarze użytkowników:
Dodaj swój komentarz:

Musisz być zalogowany aby dodać swój komentarz
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta załóż je teraz
Jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem zaloguj się

katalogi PROLIB
Moodle ibuk
Dostępne publikacje
katalogi PROMAX Bazy danych
BIP
elektroniczna biblioteka pedagogiczna
edupolis
ostatnia aktualizacja:
2019-11-14 12:36:27

Biblioteka Pedagogiczna

im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu
 ul. Dąbrowskiego 4, 87-100 Toruń
Tel/fax: 056 6539756

 email: biblioteka@bptorun.edu.pl

Godziny otwarcia od poniedziałku do piątku

10:00 - 19:00, soboty: 10:00 - 15:00

 

 

Projektowanie stron Toruń