2019-08-22 10:09:00 „Pollando miaokule - Polska w moich oczach” - relacja

2 sierpnia 2019 r. o godz. 12.00 w sali wystawowej Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu odbył się wernisaż wystawy „Pollando miaokule - Polska w moich oczach”. Prezentowane prace to plon międzynarodowego konkursu plastycznego dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową Nr 35 im. Polskich Olimpijczyków w Toruniu. Konkurs został ogłoszony w styczniu 2019 r. w ramach szkolnego programu edukacji międzykulturowej poprzez język międzynarodowy esperanto. Na wystawie można oglądać blisko 60 prac z Brazylii, Chin, Korei Południowej, Serbii, Szwajcarii i Węgier. Każda praca posiada komentarze dzieci w języku ojczystym oraz tłumaczenie na język międzynarodowy esperanto i polski.

Wszyscy przybyli na otwarcie wystawy goście zostali serdecznie powitani przez panią dyrektor Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu Dorotę Komendzińską oraz panią dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 35 im. Polskich Olimpijczyków w Toruniu Ewę Lerman. W wernisażu wzięli udział m.in. goście z Korei, w tym członek zarządu Światowego Związku Esperantystów i jednocześnie dziadek jednego z uczestników – Jungkee Lee. Wszystkie punkty programu tłumaczone były na język esperanto. Toruńska poetka Małgorzata Musiałowska odczytała specjalnie na tą okazję przygotowany wiersz pt. „Esperanto”.  10-letni Staś odczytał wybrane komentarze uczestników konkursu.

Relację z uroczystości zamieściła Telewizja Kablowa Toruń. Ekspozycję można oglądać w sali wystawowej Biblioteki do 30 sierpnia w godzinach od 10:00 do 15:00 (w środy do godz. 17:00), od poniedziałku do piątku.

2019-09-16 12:07:49