2019-09-20 12:14:00 Konferencja w ramach projektu „Toruńska szkoła ćwiczeń dla województwa kujawsko-pomorskiego”

16 września 2019 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu odbyła się konferencja dla nauczycieli w ramach projektu „Toruńska szkoła ćwiczeń dla województwa kujawsko-pomorskiego”, poświęcona modelom kształcenia nauczycieli.
Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu, partner w projekcie, zaprezentowała na swoim stoisku zbiory związane z tematyką konferencji: modelami kształcenia na świecie (z dużym naciskiem na fiński system edukacji), rolą nauczyciela jako mentora i lidera edukacji, ścieżkami edukacyjnymi, kreatywnym nauczaniem. Zestawienia bibliograficzne związane z tematyką konferencji, dostępne są na stronie internetowej Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu w zakładce: Serwis informacyjny / Bibliografie tematyczne.

Biorący udział w projekcie nauczyciele wysłuchali bardzo ciekawego wykładu dr Jarkko Lampiselka z Uniwersytetu w Helsinkach, który mówił o fundamentach sukcesu fińskiej edukacji oraz roli nauczyciela. Po wykładzie, który sprowokował porównania systemów edukacji fińskiego i polskiego, nauczyciele kierowali do prowadzącego wiele pytań.

Zebrani wysłuchali następnie wykładu „Między modalnościami, czyli sposób myślenia nauczycieli o edukacji”, wygłoszonego przez dr Jolantę Nowak z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Po nim miał miejsce panel dyskusyjny z udziałem dr Jarkko Lampiselka, dr Jolanty Nowak, dr Łukasza Kosińskiego (MOEN) oraz dr Aleksandry Pietkiewicz-Graczyk (TODMiDN). Goście zastanawiali się nad cechami, jakie powinien posiadać nauczyciel, by być mentorem i liderem rozwoju szkoły.
Następnie nauczyciele wzięli udział w warsztatach tworzenia ścieżek tematycznych w centrum nauki (przyrodniczych, językowych oraz dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych).

Projekt realizowany jest przez Gminę Miasta Toruń (Centrum Kształcenia Ustawicznego – Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy). Partnerami w projekcie są Uniwersytet Mikołaja Kopernika (Wydział Nauk Pedagogicznych) oraz Województwo Kujawsko-Pomorskie/Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

2019-10-18 13:00:46