2019-09-27 12:46:00 Pierwsze spotkanie w roku szkolnym 2019/2020 Oddziału Kujawsko-Pomorskiego PZL

Głównym punktem spotkania był wykład Julity Peplińskiej zatytułowany Uważność w pracy terapeuty. Prelegentka mówiła m.in. o tym, że „w obecnych czasach wszyscy żyjemy szybko, robimy kilka rzeczy naraz, ponieważ uważamy, że tak musi być, że inaczej się nie da. Wmówiliśmy sobie, że multitasking jest super. A przecież najnowsze badania mówią, że nasz mózg wcale nie jest wielozadaniowy. Ponieważ robimy kilka rzeczy w tym samym momencie, często dochodzi do pomyłek lub nic nie jest porządnie zrobione. Nie czujemy, co jemy, nie słyszymy, co się wokół dzieje, nie zauważamy ważnych rzeczy. Nie żyjemy tu i teraz, bo jesteśmy głową w przeszłości albo zamartwiamy się o przyszłość. Ciągle się śpieszymy, gonimy, żyjemy pod presją czasu i w ciągłym stresie. Pracując w ten sposób możemy się szybko wypalić zawodowo. Nie możemy tylko żyć od wakacji do wakacji, musimy nauczyć się odpoczywać w trakcie roku szkolnego. Co zrobić, żeby poprawić jakość naszego życia i naszej pracy? Mindfulness, czyli uważność okazuje się być dla nas ratunkiem. To jednak długotrwały proces, to powolne wprowadzanie w życie zmian, które wpływają na nas pozytywnie. Ale warto rozpocząć ten proces, ponieważ wystarczy żyć uważniej, a uważniej znaczy lepiej. Dzięki temu mamy możliwość zauważyć coś, czego w pędzie nie dostrzeglibyśmy, nabieramy też dystansu do wielu spraw. Nasza praca znowu ma szansę stać się dla nas źródłem satysfakcji, czego wszystkich terapeutom i nauczycielom życzymy w nowym roku szkolnym”.

Ponadto uczestnicy spotkania otrzymali kalendarze logopedyczne na rok 2020, pokłosie siódmej edycji wojewódzkiego konkursu plastyczno-logopedycznego, odbywającego się w tym roku pod hasłem „Te, co skaczą i fruwają, trudne głoski w sobie mają”. Omówiono również sprawy bieżące, dotyczące prawa oświatowego, planowanych szkoleń i terminów kolejnych spotkań.

Obecni na spotkaniu nauczyciele zapoznali się także z przygotowanym na spotkanie najnowszym, atrakcyjnym księgozbiorem z zakresu logopedii i terapii logopedycznej oraz ofertą edukacyjną biblioteki na rok szkolny 2019/2020.

2019-10-18 13:00:46