2019-11-06 09:35:00 Wyobrazy. Wyobraźnia. Wyrazy. Obrazy – wystawa prac uczniów

Organizatorami wystawy Wyobrazy. Wyobraźnia. Wyrazy. Obrazy są Biblioteka Pedagogiczna i Szkoła Podstawowa nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej w Toruniu.
Ekspozycję stanowią prace uczniów „Dziesiątki”, którzy wzięli udział w zajęciach pn. „Odkrywanie picture booków Iwony Chmielewskiej” w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu, prowadzonych przez panią Wiesławę Budrowską, a także poznawali picture booki podczas lekcji języka polskiego i plastyki.
Prezentowane na wystawie rysunki i kolaże stanowią nawiązania do motywów z  ikonolingwistycznych książek Iwony Chmielewskiej, takich jak: „W kieszonce”, „Dwoje ludzi”, „Kłopot”, „Cztery miski”, „Oczy”.
Młodzi autorzy pokazują, jak mylne, a przy tym interesujące, i odkrywcze, może być interpretowanie rzeczywistości, której widoczny jest zaledwie fragment. Przekonują (się), że nie tylko rysunek może stanowić ilustrację słowa, ale równie dobrze może stać się odwrotnie – to słowo może być ilustracją do obrazu.
Odkrywanie i przygotowanie picture booków skłoniło młodzież do refleksji nad złożonością relacji między ludźmi i problemami osób z autyzmem. Stało się impulsem do rozwijania wyobraźni poprzez wykorzystanie otaczających nas przedmiotów. Poszukiwanie inspiracji w zwykłych rzeczach oraz odnajdywanie tego, co łączy pozornie niezwiązane ze sobą przedmioty, było ciekawą przygodą artystyczną.

Prace powstały pod kierunkiem nauczycieli: Joanny Mikulskiej, Beaty Zasady i Katarzyny Holc.

Autorzy prac:

Weronika Lisewska
Zuzanna Sadecka
Pola Zamroch

Ekspozycję można oglądać do 29 listopada 2019 r. w godzinach otwarcia Biblioteki.

2019-11-21 12:09:39