2017-11-08 08:37:00 Logopedzi w Bibliotece Pedagogicznej

26 października podczas spotkania zatytułowanego „Biblioteka Pedagogiczna przez logopedów nieodkryta” gościliśmy dziesięciu członków Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Polskiego Związku Logopedów. Spotkanie zostało podzielone na dwie główne części.

W pierwszej kolejności odbyło się szkolenie poświęcone efektywnemu wyszukiwaniu publikacji z zakresu logopedii w katalogu elektronicznym OPAC oraz w Bazie bibliograficznej artykułów z czasopism, przygotowane przez Marzenę Jarocką, Anetę Moczulską-Banek oraz Izabellę Milewską-Wartę z Wydziału Informacyjno-Bibliograficznego.
Uczestnikom na wstępie została zaprezentowana zdalna rejestracja, co umożliwiło obecnym zapisanie się do Biblioteki bądź uaktualnienie swoich danych osobowych. Następnie przybliżono wyszukiwanie w katalogu OPAC przydatnych logopedom materiałów za pomocą wybranych indeksów (tytuł, indeks przedmiotowy ogólny, słowo z opisu dokumentów, seria, wydawnictwo). Z kolei w trakcie korzystania z bazy bibliograficznej artykułów z czasopism przedstawiono korzyści ze stosowania strategii wyszukiwawczej oraz indeksu słów kluczowych.
Uczestnicy szkolenia poznali także gromadzone przez Bibliotekę zestawienia bibliograficzne dotyczące szeroko pojętej logopedii, zamieszczane w zakładce Serwis informacyjny oraz mieli możliwość obejrzenia skierowanych do nich, najnowszych publikacji książkowych i wyselekcjonowanych czasopism z oferty Biblioteki.
Po zakończeniu tej części zajęć logopedzi wypełnili ankietę ewaluacyjną związaną z przeprowadzonym szkoleniem.

Następnie uczestnicy zostali zaproszeni do zwiedzenia głównych agend Biblioteki i poznania zasad ich działania. Duże zainteresowanie wzbudziła wizyta w niedostępnych na co dzień zakamarkach Biblioteki, szczególnie w podziemiach budynku, gdzie mieści się Magazyn. Podobne zaciekawienie wzbudziła też Czytelnia Ogólna z szeroką ofertą czasopism pedagogicznych, psychologicznych, literackich. W trakcie zwiedzania logopedzi zadawali sporo pytań związanych z funkcjonowaniem Biblioteki oraz historią jej przenosin z poprzedniej siedziby.

Po zakończeniu wycieczki w sali konferencyjnej Biblioteki odbył się poczęstunek.
Była to też okazja, aby członkowie oddziału, nawiązując do prowadzonego przez ich organizację cyklu „Praktycy Praktykom”, wymienili się własnymi doświadczeniami w ramach zagadnienia „Innowacje pedagogiczne – jak je tworzyć”.

Na zakończenie wizyty sekretarz Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Polskiego Związku Logopedów p. Justyna Pacura-Syrocka podziękowała organizatorkom spotkania i wręczyła im pamiątkowe dyplomy.

2017-11-22 08:59:54