2018-06-07 08:51:00 Nauczyciel matematyki w sieci – czwarte, ostatnie spotkanie sieci współpracy i samokształcenia

16 kwietnia 2018 r. w sali konferencyjnej Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu odbyło się czwarte spotkanie sieci Nauczyciel matematyki w sieci. Było to ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie sieci współorganizowanej przez Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli oraz Bibliotekę Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu, a przeznaczonej dla nauczycieli matematyki wszystkich etapów edukacyjnych. Sieć jest kontynuacją sieci współpracy i samokształcenia Edukacja matematyczna i nowe technologie prowadzonej w latach 2015-2017. W spotkaniu wzięło udział 27 osób – koordynator, moderatorzy oraz członkowie sieci.

Uczestników spotkania, w imieniu organizatorów, powitała pani Barbara Szefler, doradczyni metodyczna matematyki szkół ponadgimnazjalnych i jednocześnie koordynator sieci Nauczyciel matematyki w sieci. Następnie przedstawiła moderatora sieci z ramienia TODMiDN – panią Ewę Marię Sosnę (doradczynię metodyczną matematyki szkół podstawowych i gimnazjów) oraz wymieniła moderatorów z ramienia Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu, nauczycieli bibliotekarzy: Marzenę Jarocką, Izabellę Milewską-Wartę i JoannęWosik.

Kolejnym punktem spotkania było omówienie przez panią Barbarę Szefler tematyki spotkania sieci oraz powitanie prelegentów: pana Tomasza Masłowskiego, nauczyciela matematyki w Zespole Szkół nr 10 w Toruniu oraz pana Piotra Nodzyńskiego, nauczyciela matematyki w GiLA w Toruniu.

Następnie pani Barbara Szefler poprowadziła zasadniczą część spotkania, poświęconą pracy z uczniem, mającym trudności z matematyką. W swoim wystąpieniu pani Barbara Szefler przedstawiła wybrane przepisy prawa oświatowego dotyczące ucznia mającego trudności w nauce, wskazała, jakie czynniki mają wpływ na efekty uczenia się i nauczania, po czym omówiła przyczyny niepowodzeń szkolnych i możliwości ich przezwyciężania. Pani Barbara Szefler poświęciła dużo uwagi na to, w jaki sposób rozpoznać ucznia, mającego trudności z matematyką oraz jak pracować z takim uczniem podczas zajęć szkolnych i w czasie pozalekcyjnym, a także zwróciła uwagę na to, jak oceniać efekty pracy ucznia, mającego trudności z matematyką.

Po wystąpieniu pani Barbary Szefler odbyła się dyskusja, podczas której uczestnicy sieci wymieniali się swoimi doświadczeniami w pracy z uczniami mającymi trudności z matematyką.

Po dyskusji była kilkuminutowa przerwa, podczas której członkowie sieci mogli swobodnie porozmawiać oraz zapoznać się z przygotowaną dla nich literaturą. Wyboru książek związanych z pracą z uczniem mającym trudności z matematyką dokonała pani Joanna Wosik, nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu. Lista przygotowanych pozycji została zamieszczona na platformie Moodle TODMiDN  i Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu.

Po przerwie rozpoczęła się kolejna część spotkania, dotycząca egzaminu ósmoklasisty z matematyki, którą poprowadzili: pan Tomasz Masłowski i pan Piotr Nodzyński. Pan Tomasz Masłowski przedstawił zasady zdawania tego egzaminu oraz zapoznał uczestników z treściami i umiejętnościami, które będą wymagane na tym egzaminie. Następnie omówił przykładowy arkusz egzaminacyjny, zamieszczony przez Centralną Komisję Egzaminacyjną na stronie www.cke.edu.pl.  Pan Piotr Nodzyński przedstawił  zaś materiały, które mogą być pomocne w przygotowaniu uczniów do egzaminu ósmoklasisty z matematyki. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się pozycja pt. „Egzamin ósmoklasisty z matematyki. Z nami to możliwe” autorstwa Doroty Masłowskiej, Elżbiety Mentzen i Piotra Nodzyńskiego, wydanej przez wydawnictwo Aksjomat w Toruniu w 2018 r.

Na zakończenie spotkania, koordynator sieci pani Barbara Szefler podziękowała prelegentom oraz wszystkim uczestnikom sieci za przybycie na ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie sieci współpracy i samokształcenia Nauczyciel matematyki w sieci. Pani Barbara Szefler podsumowała pracę sieci w bieżącym roku szkolnym oraz zaprosiła uczestników do udziału w pracach sieci w następnym roku szkolnym. Na zakończenie pani Barbara Szefler przekazała informację, że zaświadczenia o uczestnictwie w pracach sieci będą do odbioru na początku czerwca b. r. w CKU-TODMiDN w Toruniu, przy placu św. Katarzyny 8.

Książki prezentowane na spotkaniu

Praca z uczniem mającym trudności w uczeniu się matematyki
- lista książek do pobrania

2018-06-15 10:57:12