2018-08-31 12:14:00 Dzieje polskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej – wystawa książek

Organizatorami ekspozycji poświęconej dziejom literatury dla dzieci i młodzieży są trzy największe toruńskie biblioteki: WBP Książnica Kopernikańska w Toruniu, Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu oraz Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

Celem wystawy jest promowanie czytelnictwa, propagowanie wysokoartystycznej literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz kształtowanie i rozwijanie zainteresowań literackich dzieci i młodzieży.

Na wystawie prezentowane będą książki pochodzące ze zbiorów toruńskich bibliotek: Biblioteki Uniwersyteckiej, Książnicy Kopernikańskiej i Biblioteki Pedagogicznej, zeskanowane ryciny, ilustracje z książek dla dzieci i młodzieży oraz prace plastyczne dzieci z przedszkola „Bajkowy Dworek” w Toruniu i uczniów Szkoły Podstawowej Nr 27 im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

Dzięki książkom zaprezentowanym na wystawie zainteresowani zapoznają się z pierwszymi polskimi książkami dla dzieci i młodzieży oraz z pierwszymi twórcami oryginalnej polskiej literatury dla młodych odbiorców, do których należą: Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Stanisław Jachowicz, Lucjan Siemieński, Narcyza Żmichowska i Teofil Lenartowicz.

Dorośli i dzieci przekonają się, jak zmieniała się grafika, jakim przeobrażeniom ulegał układ typograficzny książek adresowanych do dzieci i młodzieży. Dzieci zobaczą książki, które czytali ich dziadkowie i rodzice, a dorośli będą mieli okazję przypomnieć sobie lektury ze swojego dzieciństwa, np. Serię z Krasnalem i Serię z Wiewiórką, a także książki-rozkładanki z ilustracjami Vojtěcha Kubašty.

Podczas wernisażu dr hab. Maciej Wróblewski z UMK wygłosi krótki wykład poświęcony dziejom literatury dziecięcej i młodzieżowej, a organizatorzy opowiedzą gościom o zgromadzonych na wystawie eksponatach.

Wystawie będą towarzyszyły zajęcia edukacyjne adresowane do nauczycieli i uczniów, prowadzone przez znaną toruńską autorkę i ilustratorkę książek obrazowych, Iwonę Chmielewską oraz bibliotekarzy z Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu i Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu.

Wystawa objęta została honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Ekspozycję będzie można oglądać do 29 września 2018 r. w godzinach otwarcia Biblioteki.

Patronat honorowy

2018-12-13 12:27:42