2018-09-13 12:58:00 Tajemnice światów dzieciństwa – wykład

Tytuł wykładu Tajemnice światów dzieciństwa zapowiada problematykę, która bardzo rzadko jest omawiana w związku z literaturą dla dzieci i młodzieży. Wskazane w tytule „tajemnice” odnoszą się do dwóch obszarów, które przez długi czas były stabuizowane.

Pierwszy z nich obejmuje zagadnienia przemocy fizycznej i psychicznej (np. ujawnianych w czasie działań wojennych), opisywanych w utworach dla dzieci i młodzieży przez pisarzy z okresu międzywojennego (np. M. Buyno-Arctowa, B. Ostrowska, B. Hertz), pisarzy powojennych (np. W. Zawada, R. Liskowacki, J. Przeździecki) oraz przez pisarzy współczesnych (np. G. Gortat, J. Rudniańska, J. Dukaj).

Drugi z obszarów dotyczy wszelkich dziecięcych dysfunkcji fizycznych i psychicznych, które jako literacki motyw, wątek lub temat zaczęły pojawiać się w polskiej literaturze dla dzieci i młodzieży już w latach 60. i 70. XX wieku (J. Korczakowska, J. Przeździecki), choć stały się popularne dopiero w latach 90. (vide: D. Terakowska). Oświetlona z perspektywy społeczno-kulturowej fizyczna przemoc dorosłego wobec dziecka, a także różne sposoby prezentacji dziecięcej niepełnosprawności, ujętej w kategorie biopolityki, stanowić będą główne punkty wykładu.

Wykład Tajemnice światów dzieciństwa towarzyszy wystawie Dzieje polskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej, objętej honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Serdecznie zapraszamy!

2018-10-10 14:47:13