2024-04-08

Konferencja online: Licencja na czytanie VII. Bunt w literaturze

Informacje organizacyjne

Serdecznie zapraszamy do udziału w siódmej konferencji z cyklu Licencja na czytanie. Tegoroczna edycja nosi tytuł: Bunt w literaturze. Wydarzenie odbędzie się w formie online 17 kwietnia 2024 r. (środa), godz. 15:00-17:40.

Aktualizacja: Szanowni Państwo, z przyczyn niezależnych od organizatorów konferencja rozpocznie się o godzinie 15:30. Pierwsze wystąpienie: „Marek Hłasko - dziecko i ofiara systemu” pana Radosława Młynarczyka nie odbędzie się.

Plakat zapraszający na konferencję. z prawej strony ręka z zaciśniętą pięścią rozrywająca łańcuch.

Uchwałą Sejmu RP rok 2024 został ustanowiony Rokiem Marka Hłaski. Chcąc uczcić słynnego niepokornego pisarza i scenarzystę filmowego, jednego z tegorocznych Patronów, Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu postanowiła kolejną edycję konferencji Licencja na czytanie poświęcić buntowi w literaturze. Konferencja jest adresowana zarówno do nauczycieli polonistów, bibliotekarzy, jak i wszystkich, którym nie jest obca tematyka literacka.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązuje wcześniejsza rejestracja, liczba miejsc ograniczona.

Program konferencji (PDF 520 KB)

(Opis alternatywny programu konferencji PDF 108 KB)

Formularz rejestracyjny

Informacje dotyczące zaplanowanych wystąpień:

Marek Hłasko - dziecko i ofiara systemu - Radosław Młynarczyk

Dzięki warunkom, jakie socjalizm tworzył młodym twórcom, Hłasko miał możliwość zaprezentowania swoich umiejętności pisarskich. Talent bardzo szybko wyniósł go na sam szczyt, czyniąc niekwestionowaną gwiazdą polskiej literatury lat 50. ubiegłego wieku. Wszystko jednak miało swoją cenę. Juwenilia Hłaski naznaczone są doktryną socrealizmu, a jego życie w kraju podlegało stałej inwigilacji. Czy w innych okolicznościach talent pisarza byłby równie wysoko ceniony? A może tylko dzięki sprzyjającym warunkom historycznym, tak jak całe pokolenie pryszczatych, odniósł sukces?

Hłasko: outsider i buntownik. O filmach według Marka Hłaski - dr Konrad Ludwicki

Zasadniczą kwestią wykładu będzie postać pisarza i scenarzysty Marka Hłaski. Treścią będzie zagadnienie dotyczące jego buńczucznej i niepokornej natury. Prelegent skupi się na (pozornym?) outsaiderstwie, ale i swoistym pozerstwie autora. Całkowity obiektywizm w kontekście refleksji nad życiem pisarza nie jest prosty. Hłasko prowokuje i bywa efekciarski. Rzecz jasna trzeba oddzielić życie prywatne od literackiej kreacji. U Hłaski całość (tj. byt i pisanie) niejako się infiltruje – egzystencja przenika twórczość. W kontekście problemów powyższych trzeba odwołać się, choćby marginalnie, do trzech najważniejszych filmów według jego prozy (Pętla, Baza ludzi umarłych oraz Ósmy dzień tygodnia).

Bunt męski - bunt kobiecy. Refleksje na temat powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych” Olgi Tokarczuk i „Siła” Naomi Alderman - dr hab. Marcin Wołk, prof. UMK

Prelegent, wychodząc od kultu buntu i buntownika (w domyśle: mężczyzny), który zdominował polską (i nie tylko) tradycję od czasów romantyzmu aż do końca XX wieku, wspomni o Hłasce i jego dokonaniach, a potem spróbuje pokazać dwa literackie warianty feministycznej refleksji nad buntem kobiet: Prowadź swój pług przez kości umarłych Olgi Tokarczuk (bunt indywidualny, antysystemowy, ale wyraźnie prospołeczny - z szerokim traktowaniem zbiorowości jako wspólnoty istot żyjących, nie tylko ludzi) oraz Siła Naomi Alderman (zmiana społeczna, wynikła z nagłego uzyskania przez kobiety przewagi fizycznej nad mężczyznami, co daje się odczytać jako alegoria zwycięskiego buntu zbiorowego kobiet).

Informacje o prelegentach:

Radosław Młynarczyk

Odkrywca i edytor juweniliów Marka Hłaski, odpowiedzialny za serię utworów zebranych pisarza (Wydawnictwo Iskry), autor biografii Hłasko. Proletariacki książę.

dr Konrad Ludwicki

Doktor nauk humanistycznych. Prozaik i eseista. Autor m.in. monografii Kino Marka Hłaski (Katowice-Warszawa 2004), Pisanie jako egzystencja(lizm). Refleksja autotematyczna na marginesie „Księgi niepokoju” Fernanda Pessoi (Warszawa 2011), Bóg – Zło – Modlitwa. Wokół „Uwag 1940-1942” Karola Ludwika Konińskiego” (Kraków 2016). Jest też autorem dwóch wydań powieści Lakrimma (Katowice 2008 i 2016) oraz zbioru opowiadań Ściana i inne miniatury (Warszawa 2011). W 2022 ukazała się jego książka O Schulzu. Egzystencji, erotyzmie i myśli... (Kraków, Universitas 2022).

Publikował m.in. w Akancie, Bulionie, Horyzontach, Materiałach i Studiach Sławianoznawczych, Nowym Napisie, Nowych książkach, Niedzieli, Studium, Schulz/Forum, Studia Historicolitteraria, Teologii Politycznej, Studia de Cultura.

Zawodowo związany z Uniwersytetem Jana Długosza w Częstochowie.

dr hab. Marcin Wołk, prof. UMK

Pracuje w Katedrze Teorii Literatury i Komparatystyki na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się polską prozą współczesną, szczególnie twórczością pisarzy i pisarek polsko-żydowskich, autobiografizmem, groteską w literaturze oraz literackimi wykorzystaniami motywu labiryntu. Opublikował książki: Tekst w dwóch kontekstach. Narracja pierwszoosobowa w prozie Kazimierza Brandysa (1999) oraz Głosy labiryntu. Od „Śmierci w Wenecji" do „Monizy Clavier" (2009). W 2023 r. w serii Biblioteka Narodowa ukazał się w jego opracowaniu wybór prozy Kazimierza Brandysa.