2019-03-12

Elżbieta Zawacka. Bibliografia podmiotowo-przedmiotowa w wyborze za lata 1959-2018

Generał brygady profesor Elżbieta Zawacka była żołnierzem KG ZWZ-AK, kurierką Komendy Głównej Armii Krajowej i emisariuszką Komendanta Głównego ZWZ do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie oraz powstańcem warszawskim. Była jedyną kobietą wśród 316 cichociemnych. Ponadto była wybitnym andragogiem, emerytowanym profesorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, jak również społecznikiem i założycielką Fundacji Archiwum Pomorskie Armii Krajowej (od marca 2009 r. Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej).

Elżbieta Zawacka jako rodowita torunianka, niedościgniony autorytet oraz wzór postawy patriotycznej i obywatelskiej została w 2009 roku patronką Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu. W związku z tym w Bibliotece została opracowana bibliografia, która ukazała się drukiem pt.: Elżbieta Zawacka. Bibliografia podmiotowo-przedmiotowa w wyborze za lata 1959-2009. Bibliografia została opublikowana również na stronie internetowej Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu w zakładce Oferta edukacyjna - Edukacja regionalna w dziale Bibliografie i zestawienia bibliograficzne. Wersja elektroniczna bibliografii nosi tytuł Elżbieta Zawacka. Bibliografia podmiotowo-przedmiotowa w wyborze za lata 1959-2018 i jest regularnie aktualizowana. Bibliografia składa się z podstron:

1. Materiały dotyczące działalności dydaktycznej z zakresu andragogiki i nauczania zdalnego oraz działalności organizacji paramilitarnych i militarnych kobiet

2. Materiały elektroniczne

Podstrona Materiały dotyczące działalności dydaktycznej z zakresu andragogiki i nauczania zdalnego oraz działalności organizacji paramilitarnych i militarnych kobiet zawiera opisy bibliograficzne publikacji wydanych głównie w wersji drukowanej. Opisy zostały sporządzone z autopsji i wykonane w oparciu o zbiory Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej, Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu i Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz opisy pochodne zaczerpnięte z Przewodnika Bibliograficznego, Bibliografii Zawartości Czasopism oraz katalogów i baz bibliograficznych artykułów z czasopism dostępnych online m.in. Biblioteki Narodowej, Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu, centralnego katalogu zbiorów polskich bibliotek naukowych NUKAT oraz Bibliografii Historii Polskiej.
Zasięg terytorialny zgromadzonych materiałów jest nieograniczony, natomiast zasięg językowy został ograniczony do dokumentów wydanych w języku polskim. Zasięg wydawniczo-formalny jest ograniczony i uwzględnia wydawnictwa samoistne (zwarte), fragmenty z prac zbiorowych oraz autorskich, artykuły z wydawnictw ciągłych (wśród których uwzględniono dzienniki z dodatkami lokalnymi) oraz filmy.

Dodatkowo w dziale Materiały elektroniczne zostały zamieszczone publikacje w postaci linków, które odsyłają do pełnych tekstów artykułów oraz filmów opublikowanych w internecie.

Elżbieta Zawacka.
Bibliografia podmiotowo-przedmiotowa w wyborze za lata 1959-2018

Katalog integro
Dostęp do nowości