Wspomaganie szkół i placówek oświatowych

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych bibliotek pedagogicznych do zadań biblioteki należy:

organizowanie i prowadzenie wspomagania:

1. szkół i placówek w realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, w tym w wykorzystywaniu technologii informacyjno-komunikacyjnej,
  2. bibliotek szkolnych, w tym w zakresie organizacji i zarządzania biblioteką szkolną.

Wspomaganie, o którym mowa polega na:

1. zaplanowaniu i przeprowadzeniu w związku z potrzebami szkoły lub placówki działań, mających na celu poprawę jakości pracy szkoły lub placówki, obejmujących:
    1. pomoc w diagnozowaniu potrzeb szkoły lub placówki,
    2. ustalenie sposobów działania prowadzących do zaspokojenia potrzeb szkoły lub placówki,
    3. zaplanowanie form wspomagania i ich realizację,
    4. wspólną ocenę efektów realizacji zaplanowanych form wspomagania i opracowanie wniosków z ich realizacji.
  2. organizowaniu i prowadzeniu sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli, którzy w zorganizowany sposób współpracują ze sobą w celu doskonalenia swojej pracy, w szczególności przez wymianę doświadczeń.

Biblioteki pedagogiczne będą realizowały wspomaganie szkół i placówek w wykonywaniu zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz wspomaganie bibliotek szkolnych, w sposób określony w rozporządzeniu, od dnia 1 stycznia 2016 r. obligatoryjnie.

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu chcąc realizować swoje działania statutowe,  zgodnie z ww. Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej rozpoczyna organizowanie i prowadzenie wspomagania szkół i placówek oświatowych.

Zapraszamy szkoły, placówki oświatowe i biblioteki szkolne do korzystania z naszej oferty edukacyjnej (dla nauczycieli, dla uczniów) oraz do zapoznania się z formami realizowanego przez nas wspomagania – Formy wspomagania.