2022-05-18

“Książka nas łączy - aktywny senior w bibliotece XXI wieku”

Wprowadzenie

Dnia 10 maja 2022 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu odbyło się pierwsze z cyklu spotkań “Książka nas łączy - aktywny senior w bibliotece XXI wieku”. Zebranych powitała Elżbieta Wiśniewska, pracownik Wydziału Udostępniania Zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu, koordynatorka programu spotkań dla seniorów, których celem będzie aktywizacja uczestników poprzez rozmowy na temat książek, zapoznanie ich ze zbiorami Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu, a także przedstawienie alternatywnych możliwości dotarcia do książek.

Przebieg spotkania

Elżbieta Wiśniewska przedstawiła plan kolejnych spotkań. Pierwsza część każdego z nich zostanie przeznaczona na zaprezentowanie książek, które seniorki chciałyby polecić innym, a druga część to szkolenia mające na celu zapoznanie ich z możliwościami, jakie oferuje katalog Integro, co usprawni wyszukiwanie książek w bibliotekach, które z niego korzystają. W ramach tego segmentu na kolejnych spotkaniach seniorki zdobędą także umiejętności poszukiwania tekstów literackich w zasobach elektronicznych.

Po krótkiej autoprezentacji uczestniczki spotkania zaprezentowały wybrane przez siebie książki, na temat których odbyła się swobodna rozmowa, nie pozbawiona humoru, wspomnień i anegdot. Kolejnym etapem było zapoznanie się z tajnikami katalogu Integro. Tę część spotkania przeprowadziła Anna Wiligalska, pracownik Wydziału Informacyjno-Bibliograficznego Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu.

Na zakończenie spotkania Elżbieta Wiśniewska podziękowała uczestniczkom za aktywny udział w wydarzeniu i zaprosiła na kolejne, które odbędzie się na początku czerwca. Seniorki będą mogły zapoznać się z zasobami Academiki, biblioteki cyfrowej administrowanej przez Bibliotekę Narodową.