2022-06-10

"Dobra edukacja z punktu widzenia współczesnego nauczyciela" - spotkanie uczestników sieci współpracy i samokształcenia

Wprowadzenie

Dnia 6 czerwca 2022 r. odbyło się spotkanie sieci współpracy i samokształcenia „Dobra edukacja z punktu widzenia współczesnego nauczyciela”. Uczestników spotkania powitały koordynatorki sieci: Danuta Potręć, konsultantka w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu oraz Elżbieta Wiśniewska, nauczyciel bibliotekarz z Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

Przebieg spotkania

Wypalenie zawodowe nauczycieli było tematem ostatniego w tym roku szkolnym spotkania sieci współpracy. Poprowadziła je Katarzyna Rebain, psycholog z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Toruniu, która na wstępie przybliżyła pojęcie wypalenia zawodowego oraz omówiła zagadnienia związane z sytuacjami stresowymi w życiu każdego człowieka. Prowadząca zwróciła uwagę, jak ważne są umiejętności, które pozwalają radzić sobie w tego typu wypadkach. Następnie zachęciła uczestniczki spotkania do podzielenia się swoimi doświadczeniami związanymi ze stresem, przykładami sytuacji, które go wywołują, a także sposobami na jego opanowanie. W ramach kolejnego segmentu miała miejsce dyskusja na temat tego, jak rozładowywać stres, jak nie tracić entuzjazmu w pracy mimo często niesprzyjających okoliczności oraz gdzie znaleźć siłę do dalszej pracy, jeśli brakuje już energii. Prowadząca poleciła również literaturę obejmującą tę tematykę.

W drugiej części spotkania Danuta Potręć podsumowała tegoroczne działania sieci współpracy, wskazując na poruszane w ramach tej edycji zagadnienia. Zaprosiła również do udziału w kolejnej, której tematem przewodnim będzie „Jak sprowokować ucznia do myślenia”.

Na zakończenie koordynatorki podziękowały uczestniczkom za całoroczną współpracę, która przebiegała w doskonałej-wspierającej rozwój i powstawanie nowych pomysłów-atmosferze. Życzyły również koleżankom udanych wakacji.

Tradycyjnie można było zapoznać się z literaturą związaną z tematem zajęć i najnowszymi książkami z zasobów Biblioteki Pedagogicznej, którą przygotowała Elżbieta Wiśniewska.

Tablica informująca o spotkaniu sieci współpracy nauczycieli.

Uczestnicy spotkania siedzą przy stole w sali Kujawsko Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu. Za nimi stoi tablica informacyjna Kujawsko Pomorskiego Centrum Edukacji w Toruniu.

Na stole znajdują się książki z zasobów Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu.

Polecane publikacje dostępne w zbiorach Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu:

Lęk off

Regine Galanti ; przekład Natalia Mętrak-Ruda. - Wydanie I. - Łódź : Feeria Young - Wydawnictwo JK, 2021.

Wypalenie : jak wyrwać się z błędnego koła stresu

dr Emily Nagoski, Amelia Nagoski ; przełożyła Agata Ostrowska. - Wydanie I. - Warszawa : Wydawnictwo Czarna Owca, copyright 2020.

Na luzie : jak sobie radzić ze stresem i nie zamartwiać się na zapas

Brian King ; przełożyła Aga Zano. - Wydanie pierwsze. - Warszawa : Wydawnictwo Marginesy, 2021.

Przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu nauczycieli

Jarosław Kordziński. - Warszawa : Wolters Kluwer Polska, 2019.

Pokochaj poniedziałki : jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Joanna Karpeta. - Sopot : GWP, 2018.

Nauczycielu, nie wypalaj się!

Berta Strycharska-Gać. - Warszawa : Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 2009.

Nie wpadaj w złość

David J. Lieberman ; przełożyła Magdalena Hermanowska. - Wydanie I (dodruk). - Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 2019.