2022-08-29

Spotkanie autorskie online z poetką, pisarką i dziennikarką - Alicją Kuberską

Informacje organizacyjne

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu autorskim online z poetką, pisarką, dziennikarką, zdobywczynią wielu nagród literackich – Panią Alicją Kuberską, które odbędzie się 7 września 2022 r. o godzinie 17:00. Podczas spotkania Pani Alicja zapozna nas ze swoją twórczością, a także odpowie na pytania dotyczące poezji i jej współczesnej recepcji czytelniczej.

Spotkanie poprowadzi Marcin Żynda – nauczyciel bibliotekarz, pracownik Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Formularz rejestracyjny

Zaproszenie na spotkanie autorskie online z poetką, pisarką i dziennikarką – Alicją Kuberską. 7 września (środa) 2022 r., o godzinie 17:00. Po prawej stronie zdjęcie przedstawiające kobietę w okularach, o jasnych, krótkich włosach.

Alicja Maria Kuberska

(ur. 1960 w Świebodzinie) - poetka, pisarka, dziennikarka, wydawca, tłumaczka literatury. Zadebiutowała w 2011 roku tomikiem Szklana rzeczywistość. Od tego czasu opublikowała 10 zbiorów poetyckich. Autorka powieści Wirtualne róże (2014). Współredaktorka międzynarodowych antologii: The other side of the screen (USA, 2015), Love is like air (USA, 2016) oraz Love postcards (2018). Naczelna redaktorka serii antologii zatytułowanych Metafora Współczesności, w których promuje współczesną literaturę polską oraz zagraniczną. Jako jedyna w kraju ukazuje działalność grup poetyckich.

Wielokrotnie nagradzana w polskich konkursach literackich. Trzykrotna laureatka międzynarodowego konkursu Nosside we Włoszech (2014, 2015, 2020) oraz European Academy of Science Arts and Letters we Francji (2018) i międzynarodowego konkursu literackiego we Włoszech Tra le parole e l’infinito (2018). W 2018 roku została ogłoszona poetą roku 2017 przez Soflay Literature Foundation w Pakistanie. W 2019 roku dostała pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie we Włoszech - Premio Internazionale di Poesia Poseidonia Paestrum. Była także dwukrotnie nominowana do nagrody Pushcart Prize w USA (w 2011 oraz 2015 roku). W 2021 roku została laureatką konkursu Premio Mondiale "Tulliola - Renato Filippelli" na książkę poetycką ”(Not) my poem”, a także Sahitto International Award w kategorii Winner of Jury Award w Bangladeszu. W 2021 roku otrzymała także: medal imienia Matki Teresy w Kosowie za humanitaryzm w poezji, medal imienia Rimay Janosa na Węgrzech za działalność w dziedzinie literaturym, medal za artyzm w poezji „The International Academy of Orient Curtea de Arges” w Rumunii.

Drukowana w wielu antologiach oraz czasopismach w Polsce i za granicą - w Belgii, Czechach, Słowacji, Bułgarii, Węgrzech, Rumunii, Włoszech, Hiszpanii, Albanii, Izraelu, Afryce Południowej, Kenii, Zambii, Maroku, Uzbekistanie, Turcji, Arabii Saudyjskiej, Korei Południowej, Tajwanie, Chinach, Indiach, Bangladeszu, USA, Kanadzie, Australii, Chile, Peru, Meksyku oraz Argentynie.

Członek ZLP O/ Wrocław, SAP II O/Warszawa oraz Writers International Association Pjoter Bogdani (Albania). Uczestniczy w pracach redakcji czasopism: Our Poetry Archive (Indie), Inner Child Press (USA). Jest członkiem rady edytorskiej Soflay Literature Foundation.

Była współorganizatorką akcji charytatywnej Podaruj książkę polskiej szkole na Litwie, za co została uhonorowana w 2015 roku statuetką przez Centrum Kultury Polskiej na Litwie im. Stanisława Moniuszki. W sferze jej działań leży propagowanie polskiej literatury poza granicami kraju, a także przybliżanie polskim czytelnikom utworów zagranicznych twórców. W uznaniu jej pracy na rzecz popularyzacji polskiej poezji została w 2018 roku ogłoszona Ambasadorem Polskiej Kultury przez Inner Child Press z USA, a następnie (w 2019 roku) Dyrektorem do spraw Międzynarodowej Współpracy. W 2019 roku otrzymała nagrodę im. Bolesława Prusa za kreowanie i rozwijanie różnych form działalności, a także tytuł„ Animator Kultury 2019”. W 2021 roku otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.