2022-10-11

"Nauczyciel matematyki w sieci" - sprawozdanie ze spotkania 26 września 2022 r.

Wprowadzenie

26 września 2022 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu odbyło się pierwsze spotkanie szóstego roku pracy sieci współpracy i samokształcenia Nauczyciel matematyki w sieci. Sieć współorganizowana jest przez Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli oraz Bibliotekę Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Do uczestnictwa w pracy sieci zaproszeni są nauczyciele matematyki wszystkich poziomów edukacyjnych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.

Przebieg spotkania

Uczestników spotkania, w imieniu organizatorów, powitały koordynatorki sieci: pani Elżbieta Kwiecińska, doradca metodyczny matematyki dla szkół podstawowych Toruńskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli oraz pani Katarzyna Leśniak, doradca metodyczny matematyki dla szkół ponadpodstawowych Toruńskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli. W spotkaniu wzięło udział 9 osób.

Pani Elżbieta Kwiecińska przedstawiła program spotkania oraz terminy kolejnych. W roku szkolnym 2022/2023 zaplanowano 5 spotkań sieci: 26 września 2022 r., 8 listopada 2022 r., 16 stycznia 2023 r., 6 marca 2023 r. oraz 8 maja 2023 r.

Wystąpienie pani Katarzyny Leśniak

Pierwsze spotkanie w nowym roku szkolnym poświęcone było metodom aktywizującym na matematyce. Koordynatorki sieci: pani Elżbieta Kwiecińska oraz pani Katarzyna Leśniak zaprezentowały wybrane metody, dzięki którym można aktywizować uczniów na lekcjach matematyki. Jako pierwsza wystąpiła pani Katarzyna Leśniak. Zaproponowała zebranym nauczycielom praktyczne ćwiczenia z wykorzystaniem konkretnych metod i technik aktywizujących. Prezentowane rozwiązania zamieszczone są w polecanej przez panią Katarzynę Leśniak książce Wybrane metody i techniki aktywizujące : zastosowania w procesie nauczania i uczenia się matematyki autorstwa Marii Wójcickiej. Pani Katarzyna Leśniak poleciła nauczycielom również poniższe publikacje.

Polecane publikacje
  1. Wybrane metody i techniki aktywizujące : zastosowania w procesie nauczania i uczenia się matematyki / Maria Wójcicka. - Warszawa : Fraszka Edukacyjna, 2004.
  2. Matematyka bez prądu : pomysły na atrakcyjne lekcje w szkole podstawowej / Jolanta Wysocka. - Wydanie pierwsze.  - Opole : Wydawnictwo Nowik, 2021.
  3. Aktywne metody w kształceniu matematycznym / Zdzisław Kierstein. - Wyd. 2.  - Opole : Wydawnictwo Nowik, 2006.
  4. Matematyka : gimnazjum. Zeszyt 1 / red. serii Lucyna Baczyńska. - Kielce : Zakład Wydawniczy SFS, 2000.
  5. Matematyka : gimnazjum. Zeszyt 2 / red. zeszytu Lucyna Baczyńska. - Kielce : Zakład Wydawniczy SFS, 2001.

Wszystkie polecane publikacje znajdują się w zbiorach Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu.

Wystąpienie pani Elżbiety Kwiecińskiej

Następnie głos zabrała pani Elżbieta Kwiecińska, której wystąpienie również połączone było z aktywnym zaangażowaniem uczestników spotkania. Wśród polecanych metod znalazły się zabawy z kostkami, a także takie gry, jak: „Bingo matematyczne”, „Działania w pamięci”, „Znajdź swoje miejsce”, „Sprawdź, czy wiesz jaka to długość”, „Najdłuższy promyk” „AKRONIM”, „Lecą damy” czy gra „BUM”. Pani Elżbieta Kwiecińska zachęcała także do wykorzystywania „lekcji odwróconej” w procesie aktywizacji uczniów na zajęciach matematycznych.

Obie panie polecały metody i techniki, które same stosują w swojej pracy z uczniami. Spotkanie uczestników sieci stało się doskonałą okazją do wymiany doświadczeń związanych z wykorzystywaniem metod aktywnych w procesie nauczania i uczenia się matematyki oraz ich odbiorem ze strony uczniów. Nauczyciele wymienili się wartościowymi przykładami z własnej praktyki pedagogicznej.

W trakcie spotkania sieci nauczyciele mieli możliwość zapoznania się z wystawką książek i czasopism poświęconych edukacji matematycznej na wszystkich poziomach edukacyjnych, którą przygotowała Joanna Wosik z Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu.

Na zakończenie spotkania panie Elżbieta Kwiecińska i Katarzyna Leśniak podziękowały uczestnikom za aktywny udział oraz zaprosiły na kolejne spotkanie, które planowane jest na 8 listopada 2022 r., tym razem w formule online.

Książki proponowane dla uczestników sieci współpracy i samokształcenia

Edukacja matematyczna - lista książek polecanych uczestnikom spotkania sieci (PDF 245 KB)