2023-03-03

“Witamy w Avonlea“ - quiz dla dzieci i młodzieży

W głębi dom wśród zieleni, z przodu tablica z napisem: Witamy w Avonlea quiz. Obok okładka książki: kontur twarzy dziewczynki wśród kwiatów. Logotypy NPRCZ i Bibl. Ped.

Logotypy: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minosterstwo Edukacji i Nauki, Biblioteka Narodowa w Warszawie, Instytut Książki, Narodowe Centrum Kultury.

Wprowadzenie

Promujemy książki zakupione w ramach dotacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 Priorytet 3. na zakup nowości wydawniczych, literatury metodycznej i pedagogicznej (więcej informacji).

Informacje o książce “Anne z Zielonych Szczytów”

Zapraszamy do rozwiązania quizu “Witamy w Avonlea, inspirowanego pierwszą częścią serii literackiej Lucy Maud Montgomery o rudowłosej Ani Shirley. Choć książka “Ania z Zielonego Wzgórza” ukazała się w 1908 roku, to historia o osieroconej dziewczynce, która znalazła nowy dom, rodzinę i przyjaciół, nadal wzrusza i bawi kolejne pokolenia czytelników na całym świecie. Perypetie wrażliwej i rozgadanej Ani o wyjątkowo bogatej wyobraźni przetłumaczono na ponad 36 języków świata. Książka niezmiennie znajduje się w czołówce powieści wszech czasów.

Polecamy pierwszy tom serii, Anne z Zielonych Szczytów”, w nowym przekładzie Anny Bańkowskiej, autorki ponad 100 przekładów prozy, dramatów oraz poezji.

Tłumaczka odeszła od zastępowania oryginalnych imion ich polskimi odpowiednikami, przywróciła też nazwy własne, czyniąc je bliższe oryginalnym. I tak, Ania z Zielonego Wzgórza, to w nowym tłumaczeniu - Anne z Zielonych Szczytów (ma to związek ze spiczastymi dachami domu, charakterystycznymi dla kanadyjskiej architektury).

„ODWAŻYŁAM SIĘ!" – o Anne z Zielonych Szczytów Lucy Maud Montgomery opowiada tłumaczka Anna Bańkowska: wysłuchaj podcastu Wydawnictwa Marginesy.

Zachęcamy do przeczytania książki Lucy Maud Montgomery, łączącej kolejne pokolenia, tym razem w nowej odsłonie „Anne z Zielonych Szczytów”: przejdź do katalogu.

Przed sięgnięciem po książkę zapraszamy do rozwiązania quizu i sprawdzenia swojej znajomości pierwszej części serii o Ani Shirley.

Quiz interaktywny: Witamy w Avonlea

Przejdź do informacji o książkach zakupionych w ramach dotacji NPRCz

Polecamy książki z naszych zbiorów:

Lucy Maud Montgomery

Kolejne części nowego tłumaczenia serii: przejdź do katalogu OPAC

Seria we wcześniejszych przekładach: książki, audiobooki oraz publikacje dydaktyczne: przejdź do katalogu OPAC

Wybrane części serii w oryginalnej wersji językowej: przejdź do katalogu OPAC

Wszystkie książki pisarki w naszych zbiorach: przejdź do katalogu OPAC

Książki w tłumaczeniu Anny Bańkowskiej

Proza, dramat, literatura faktu i inne: przejdź do katalogu OPAC

Promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży

Bibliotekarzom i innym nauczycielom, a także rodzicom pragnącym zachęcić dzieci i młodzież do codziennego czytania, polecamy zbiory i materiały edukacyjne z naszej strony www oraz inne dostępne online.

Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu przygotowała kolekcję tematyczną Wakelet “Promocja czytelnictwa dzieci i młodzieży”. Zebraliśmy w niej literaturę metodyczną i pedagogiczną oraz popularnonaukową, a także czasopisma i dostępne na naszej stronie internetowej materiały. Wybraliśmy również związane z tematem kolekcji inspiracje i zasoby dostępne online. Kolekcja jest stale uzupełniana.

Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Przejdź na konto Wakelet Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu.

Wśród polecanych przez nas materiałów online znalazł się również zamieszczony ostatnio książkowy NIEKALENDARZ NPRCz 2.0 (do pobrania online). Dwanaście wyzwań czytelniczych na każdy miesiąc, inspiracje aktywności z książką oraz najważniejsze literackie rocznice będą wsparciem w rozwijaniu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Do pobrania są również plakaty, dyplomy oraz grafiki do mediów społecznościowych.

Więcej informacji i materiały do pobrania: przejdź na stronę NPRCz 2.0.