2023-03-20

Międzynarodowy Dzień Szczęścia - 20 marca 2023 r.

Międzynarodowy Dzień Szczęścia

Międzynarodowy Dzień Szczęścia został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją A/RES/66/281 z dnia 28 czerwca 2012 roku. Za dzień jego corocznego obchodzenia przyjęto datę 20 marca. Święto ma upamiętniać rezolucję ONZ, według której „dążenie do szczęścia jest podstawowym celem człowieka”. Rezolucja stwierdzała także potrzebę bardziej kompleksowego, sprawiedliwego i zrównoważonego podejścia do rozwoju gospodarczego, który promuje zrównoważony rozwój, walkę z ubóstwem, szczęście i dobrobyt dla wszystkich narodów.

Publikacje poruszające problematykę szczęścia i bycia szczęśliwym

W Międzynarodowym Dniu Szczęścia proponujemy lekturę książek poruszających problematykę szczęścia i bycia szczęśliwym. Z naszego księgozbioru wybraliśmy publikacje książkowe z lat 2019-2022.

Wdzięczność : najtańszy bilet do szczęścia

Liv Larsson ; przełożył Paweł Urbanik. - Warszawa : Wydawnictwo Czarna Owca, 2020.

Z czułością dla siebie : co możemy zrobić, aby być zdrowszym i szczęśliwszym

Gerald Hüther ; przełożyła Małgorzata Guzowska. - Warszawa : Wydawnictwo Dobra Literatura, 2022.

Wszystko jest łatwiejsze, niż nam się wydaje : bądź szczęśliwy i silny

Rafael Santandreu ; [przekład z języka hiszpańskiego Joanna Kuhn]. - Wydanie I. - Warszawa : Muza, 2020.

Sztuka szczęścia : poradnik życia

Jego Świątobliwość Dalajlama, Howard D. Cutler ; przełożyła Joanna Grabiak. - Wydanie II (dodruk). - Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 2022.

Słowa mocy : sztuka tworzenia szczęśliwego życia

Agnieszka Maciąg ; zdjęcia Robert Wolański i Agnieszka Maciąg. - Wydanie I. - Kraków : Otwarte, 2019.

Dobrostan : o szczęśliwym, bogatym i spełnionym życiu

Agnieszka Maciąg ; zdjęcia Robert Wolański. - Wydanie I. - Kraków : Otwarte, 2021.

Flow : stan przepływu : zanurzyć się w doświadczeniu płynąć z jego nurtem smakować życie

Mihaly Csikszentmihalyi ; przekład: Aleksandra Haduła. - Wydanie I. - Łódź : Feeria Wydawnictwo, 2022.

Szczęśliwe i silne dziecko : jak uchronić dzieci przed kryzysami psychicznymi

Monika Szubrycht. - Kraków : Mando, 2022.

7 nawyków szczęśliwego dziecka : nowe historie

Sean Covey ; ilustrował Stacy Curtis ; przełożyła Małgorzata Bortnowska. - Kraków : Znak emotikon, 2019.

Łagodna dyscyplina : jak wychować samodzielne, empatyczne i szczęśliwe dzieci

Sarah Ockwell-Smith ; przełożyła Monika Malcherek. - Warszawa : Laurum - MT Biznes, 2020.

Radość rodzicielstwa : jak odnaleźć równowagę, spokój i szczęście : terapia akceptacji i zaangażowania

Lisa W. Coyne, Amy R. Murrell ; przekład: Sylwia Pikiel. - Wydanie pierwsze w języku polskim. - Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2020.

Ikigai : japoński sekret długiego i szczęśliwego życia

Héctor García, Francesc Miralles ; przełożyła Katarzyna Mojkowska. - Warszawa : Muza, 2019.

Siła wieku : szczęśliwe życie w epoce długowieczności

Carl Honoré ; przełożył z angielskiego Łukasz Witczak. - Warszawa : Drzewo Babel, copyright 2020.

Do szczęścia przez łzy : jak pokonać trudne chwile i odnaleźć spokój

Marianne Williamson ; przełożyła Anna Gąsowska. - Wydanie I. - Białystok : Wydawnictwo Kobiece Łukasz Kierus, 2020.

Siedem praktyk szczęścia : osiągnij wewnętrzny spokój i harmonię dzięki neuronauce i starożytnej mądrości w coraz bardziej chaotycznym i niespokojnym świecie

Rick Hanson ; przekład Anna Sawicka-Chrapkowicz. - Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2020.

Mózg na detoksie : oczyść swój umysł, by sprawniej myśleć, wzmocnić relacje i znaleźć szczęście

David Perlmutter, Austin Perlmutter, Kristin Loberg ; przekład: Wojciech Usarzewicz. - Gliwice : Helion SA, copyright 2021.

Kod emocji : jak uwolnić zablokowane emocje i cieszyć się zdrowiem, szczęściem oraz miłością

Bradley Nelson ; przedmowa Tony Robbins, przekład Katarzyna Babicz. - Wydanie I, dodruk. - Łódź : Galaktyka, 2021.

Szczęśliwa bez winy : jak uwolnić się od poczucia winy i odnaleźć drogę do szczęścia

Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz. - Gliwice : Helion, 2021.

Jak być szczęśliwym dorosłym bez szczęśliwego dzieciństwa

Monika Wasilewska, Monika Szubrycht. - Kraków : MANDO, © 2021.

Niewielka suma szczęścia

Wiesław Łukaszewski. - Wydanie pierwsze. - Sopot : Smak Słowa, 2020.

Psychologia wokół nas

Marta Stasiła-Sieradzka, Aneta Sokół-Siedlińska. - Warszawa : Difin, copyright © 2019.

Być świadomym bycia świadomym

Rupert Spira ; przekład Manana Chyb. - Wydanie I. - [Hornówek] : Wydawnictwo To Co Jest, copyright 2021.