2023-03-24

"Nauczyciel matematyki w sieci" - sprawozdanie z czwartego spotkania

Wprowadzenie

6 marca 2023 r. odbyło się w formule online czwarte spotkanie szóstego roku pracy sieci współpracy i samokształcenia Nauczyciel matematyki w sieci. Sieć współorganizowana jest przez Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli oraz Bibliotekę Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Uczestniczyć w pracy sieci mogą wszyscy chętni nauczyciele matematyki poszczególnych etapów edukacyjnych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.

Przebieg spotkania

Uczestników spotkania, w imieniu organizatorów, powitała koordynatorka sieci pani Elżbieta Kwiecińska, doradczyni metodyczna matematyki dla szkół podstawowych Toruńskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli. W spotkaniu wzięło udział 15 osób.

Pani Elżbieta Kwiecińska zaprezentowała program spotkania oraz wskazała stronę prowadzoną przez Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli, gdzie znajduje się zakładka E-doradztwo, a w niej kurs Nauczyciel matematyki w sieci z dostępem do materiałów i zasobów zgromadzonych w trakcie kilku lat pracy sieci. Materiały z poprzednich lat pracy sieci znajdują się również na stronie Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu. Koordynatorka sieci przedstawiła prowadzące szkolenie panie Marzenę Jarocką i Izabellę Milewską-Wartę, reprezentujące Bibliotekę Pedagogiczną im. im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

Przebieg szkolenia

Następnie głos zabrała pani Marzena Jarocka, która powitała uczestników szkolenia zatytułowanego Canva – wsparcie w pracy nauczyciela (praca zespołowa z tablicą, prezentacja z narracją, film instruktażowy). Prelegentka poinformowała, że zajęcia będą miały charakter praktyczny i zostały przygotowane z uwzględnieniem najnowszych funkcjonalności serwisu Canva, mogących zainteresować nauczycieli. Przekazała również,  że obsługą czatu zajmie się Izabella Milewska-Warta, a uczestnicy mogą w trakcie zajęć wpisywać swoje uwagi i pytania.
Pani Marzena Jarocka poprosiła nauczycieli o potwierdzenie założenia indywidualnych kont w Canvie, zalogowanie się do serwisu i wspólne realizowanie poszczególnych zadań.

Na początek prowadząca omówiła tablicę, którą można wykorzystywać do tworzenia projektu przez kilka osób równocześnie i w dowolnym czasie. Uczniowie mogą pracować nad projektem także z nauczycielem. Tworząc projekt można wykorzystywać kilka możliwości: burzę mózgów, mapy myśli, rybi szkielet, a także planowanie. Prelegentka skupiła się na mapie myśli (Mind map), przybliżając szczegółowo zasady jej tworzenia i zapraszania innych do współpracy. Uczestnicy otrzymali też link do tablicy prowadzącej i mieli okazję przećwiczyć działanie narzędzia w praktyce. Do jednoczesnej pracy nad tablicą można zaprosić maksymalnie 50 osób.

Kolejnym omówionym narzędziem była prezentacja z narracją. W tworzonej prezentacji, po wybraniu preferowanego szablonu można zamieszczać tekst, zdjęcia, wzory matematyczne przygotowane w innym programie, zadania z Learning Apps, kody QR. Narrację nagrywamy z wykorzystaniem dostępnego studia nagrań. Dzięki nagraniu narracji do przygotowanej wcześniej prezentacji można w prosty sposób uatrakcyjnić przedstawiany materiał i pozwolić na utrwalenie materiału poprzez powtarzanie całości lub np. wybranej części. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie do stosowania lekcji odwróconej.

Następnym polecanym narzędziem był film instruktażowy. Pani Marzena Jarocka przy omawianiu sposobu jego przygotowania wykorzystała Zintegrowaną Platformę Edukacyjną. Uczestnicy dowiedzieli się, jak stworzyć tutorial, dodawać do niego strony i wstawiać je w dowolnym miejscu oraz jak stosować przejścia między stronami czy umieszczać muzykę w tle.

Prowadząca przedstawiała też proste i atrakcyjne metody tworzenia i edycji kart pracy, tworzenie gier planszowych. Na koniec pani Marzena Jarocka odpowiedziała na pytania uczestników i podziękowała im za aktywny udział w zajęciach.

Pani Elżbieta Kwiecińska podziękowała za interesujące zajęcia, zachęciła również do regularnego korzystania z oferty Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Na koniec spotkania pani Elżbieta Kwiecińska podziękowała uczestnikom i przekazała, że ostatnie spotkanie w roku szkolnym 2022/2023 sieci współpracy i samokształcenia Nauczyciel matematyki w sieci odbędzie się 8 maja 2023 r.

Edukacja matematyczna - publikacje dostępne w zbiorach Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu (PDF 401 KB)

Książki proponowane dla uczestników sieci współpracy i samokształcenia