2023-04-25

Fotorelacja z wernisażu wystawy prac nagrodzonych w III edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego z cyklu „Polska literatura dziecięca i młodzieżowa w ilustracji” pn. „Czytając Mickiewicza”

24 kwietnia 2023 r. w naszej Bibliotece odbył się wernisaż prac plastycznych laureatów III edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego z cyklu „Polska literatura dziecięca i młodzieżowa w ilustracji” pn. „Czytając Mickiewicza”. Konkurs jest częścią projektu edukacyjnego promującego czytelnictwo. Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu realizuje go we współpracy z Książnicą Kopernikańską w Toruniu, Biblioteką Uniwersytecką w Toruniu, Galerią i Ośrodkiem Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury w Toruniu, Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich Okręg Kujawsko-Pomorski w Toruniu oraz Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Toruniu.

Wystawie prac plastycznych laureatów konkursu towarzyszy ekspozycja różnych wydań utworów Mickiewicza pochodzących ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej, Filii nr 1 Książnicy Kopernikańskiej oraz Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

Wystawa została przygotowana przez nauczyciela bibliotekarza Ilonę Pawłowską.

Nagrody dla zdobywców I, II i III miejsca we wszystkich kategoriach ufundował Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Nagrodę specjalną ufundowało Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Kujawsko-Pomorski Okręg w Toruniu.

Projekt edukacyjny i konkurs „Czytając Mickiewicza” został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w Bydgoszczy.

Dzięki uprzejmości Książnicy Kopernikańskiej w Sali wystawowej Biblioteki Pedagogicznej można obejrzeć również ilustracje do „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza wykonane przez różnych artystów, fragmenty wybranych utworów oraz informacje na temat okoliczności ich powstania.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wernisażu. Wystawę można zwiedzać w Sali wystawowej naszej Biblioteki do 28 kwietnia 2023 r.

Autorką fotografii jest Ewelina Śmiesz.

Logotyp Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Logotyp Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty

Zdjęcia przedstawiają Salę wystawową Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu. Wewnątrz znajdują się ludzie, którzy przyszli na wernisaż wystawy (zarówno kobiety, jak i mężczyźni - osoby w różnych wieku: dzieci, młodzież i dorośli). Na ścianach wiszą prace plastyczne, wykonane przez dzieci, a także wystawa planszowa, dotycząca ilustracji dzieł Adama Mickiewicza. W poziomych gablotkach, stojących po lewej stronie, znajdują się ilustrowane książki.