2023-06-02

Uroczysta Gala Wojewódzkich Konkursów dotyczących "Gigantów Nauki Kujaw i Pomorza"

31 maja 2023 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbyła się uroczysta Gala, podczas której wręczono nagrody laureatom Wojewódzkiego Konkursu na grę edukacyjną online oraz Wojewódzkiego Konkursu na infografikę. Konkursy były zwieńczeniem cyklu edukacyjnego „Giganci Nauki Kujaw i Pomorza", poświęconego wybitnym naukowcom związanym z naszym regionem. Są nimi: Henryk Arctowski (Inowrocław), Jan Czochralski (Kcynia), Wilhelmina Iwanowska (Toruń), Albert Abraham Michelson (Strzelno), Tadeusz Reichstein (Włocławek) i Marian Rejewski (Bydgoszcz).

Na stronie Kujawsko-Pomorskiej Platformy Edukacyjnej Edupolis zostały zamieszczone materiały filmowe dotyczące wspomnianych postaci, przybliżone przez naukowców i ekspertów z regionu.  Osadzono również pakiety edukacyjne przygotowane przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku oraz Bibliotekę Pedagogiczną w Toruniu. Uczestnicy konkursów mieli za zadanie wykonanie na podstawie zamieszczonych źródeł gry edukacyjnej online lub infografiki.

Prowadząca Galę, Agnieszka Korzeniewska, przywitała obecnych – przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, dyrektorów bibliotek pedagogicznych - Ewę Pronobis-Sosnowską i Dorotę Komendzińską, dyrektor KPCEN we Włocławku - Grażynę Troszyńską, wicedyrektor KPCEN w Toruniu - Agnieszkę Przybyszewską, dyrektorów szkół uczestników konkursów, nauczycieli nagrodzonych uczniów oraz samych laureatów i ich rodziców.

Następnie głos zabrał Czesław Ficner, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego, dziękując za realizację cyklu edukacyjnego i doceniając wkład pracy oraz kreatywność młodych uczestników konkursów. Kolejną osobą przemawiającą do zebranych była dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu, Dorota Komendzińska, która przybliżyła ideę oraz zasady tworzenia i oceniania gry edukacyjnej online oraz podziękowała członkiniom jury. Natomiast informacje związane z przebiegiem konkursu na infografikę przekazała Grażyna Troszyńska, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku, podkreśliła również udaną współpracę i zaangażowanie jury.

Osiągnięcia Mikołaja Kopernika oraz metody przeprowadzania obserwacji astronomicznych w żywiołowy i sugestywny sposób przybliżył uczestnikom spotkania Jerzy Rafalski z Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium Toruń.

Następnie z rąk Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotra Całbeckiego, laureaci, ich opiekunowie, a także dyrektorzy szkół odebrali dyplomy, a uczniowie także nagrody finansowe. Marszałek podziękował wszystkim zaangażowanym w cykl edukacyjny oraz w organizację konkursów. Zwrócił się też do młodzieży obecnej na sali – podziękował za udział w konkursie, który pokazuje przełomowe dokonania i osiągnięcia naukowców związanych z naszym regionem. Wyraził nadzieję, że w przyszłości również osiągną sukcesy na miarę Gigantów Nauki i uda im się to zrealizować w naszym województwie. Na koniec Marszałek złożył życzenia z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka uczniom, a także wszystkim, którzy jeszcze czują się dziećmi.

Po wręczeniu nagród zaproszono obecnych na poczęstunek, a także do pamiątkowych zdjęć ze specjalnie przygotowaną pamiątkową ramką „Gigantów Nauki Kujaw i Pomorza”.

Wyniki konkursu oraz zdjęcia z Gali znajdują się na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. Nagrodzone gry edukacyjne zostały opublikowane na platformie Edupolis (ostatnia zakładka pod informacjami o poszczególnych Gigantach).

Jeszcze raz gratulujemy wszystkim laureatom i zapraszamy do udziału w przyszłorocznych konkursach, tym razem poświęconych Gigantom Medycyny Kujaw i Pomorza”.

Giganci Medycyny Kujaw i Pomorza na platformie Edupolis