2024-05-14

“Książka nas łączy - aktywny senior w bibliotece XXI wieku”

Wprowadzenie

7 maja 2024 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu odbyło się spotkanie seniorów w ramach cyklu “Książka nas łączy - aktywny senior w bibliotece XXI wieku”.

Zebranych powitała Elżbieta Wiśniewska, pracownik Wydziału Udostępniania Zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu, koordynatorka programu spotkań dla seniorów, których celem jest aktywizacja uczestników poprzez rozmowy na temat książek, zapoznanie ich ze zbiorami Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu, a także rozwijanie zainteresowań seniorów.

Przebieg spotkania

Spotkanie rozpoczęło się od tradycyjnej „rozgrzewki” podczas której uczestniczki zmierzyły się z tematem: „Czy książka jest jeszcze ważna w naszym życiu”. Następnie seniorki miały okazję do zaprezentowania książek, które chciałyby polecić innym osobom, a także zapoznały się z ciekawymi publikacjami z zasobów Biblioteki Pedagogicznej.

Tematem drugiej części wydarzenia było niezwykłe spotkanie z naszym mózgiem i sztuka tworzenia wspomnień. Ewa Kondrat i Danuta Potręć, konsultantki z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli przeprowadziły interesujące zajęcia podczas których seniorki zastanawiały się co jest ważne w naszym życiu, a także uczyły się jak tworzyć pozytywny „bagaż” wspomnień. Ciekawą dyskusję poprzedziły interesujące informacje na temat działania mózgu. Uczestniczki spotkania mogły również zapoznać się z najnowszą literaturą dotyczącą omawianego zagadnienia, która jest dostępna w zasobach Biblioteki Pedagogicznej.

Zakończenie spotkania

Na zakończenie Elżbieta Wiśniewska podziękowała uczestniczkom spotkania za zaangażowanie i ciekawe refleksje dotyczące roli literatury w naszym życiu, a Ewie Kondrat i Danucie Potręć za przeprowadzenie świetnych zajęć warsztatowych. Prowadząca zaprosiła na kolejne spotkanie, które odbędzie się na początku czerwca.

Polecane publikacje dostępne w zbiorach Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu:

Dlaczego marzyciele uratują świat czyli Co nauka o mózgu mówi na temat kreatywności

Hilde Østby; przełożyła Milena Skoczko-Nakielska. - Wydanie pierwsze. - Warszawa : Wydawnictwo Marginesy, 2022.

Doładuj swój mózg : jak zwiększyć sprawność i efektywność swojego umysłu

James Goodwin; [przekład: Dariusz Rossowski]. - Wydanie I. - Warszawa : Muza, 2022.

Niepokorny mózg : geniusz, buntownik, manipulator

Sylwester Kowalski. - Wydanie I. - Warszawa : Zwierciadło, copyright 2022.

Outside the box : jak myśleć i działać kreatywnie

Aneta Chybicka. - Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2017.

Rób swoje! : 10 sposobów na kreatywność w każdym czasie

Austin Kleon; przekład: Katarzyna Rojek. - Gliwice : Helion SA, copyright 2020.

Siła koncentracji : jak w analogowo-cyfrowym świecie wieść bardziej satysfakcjonujące i produktywne życie

Brian Solis; przekład: Aleksandra Samson-Banasik. - Warszawa : MT Biznes, copyright © 2020.

<czerwiec 2024>