2024-05-21

Wykład online: Kształcenie umiejętności życia codziennego w grupie młodzieży ze spektrum autyzmu z użyciem gry terapeutycznej

Informacje na temat wykładu

Serdecznie zapraszamy do udziału w wykładzie online: Kształcenie umiejętności życia codziennego w grupie młodzieży ze spektrum autyzmu z użyciem gry terapeutycznej, który odbędzie się 28 maja 2024 r. (wtorek), godz. 17:00-18:00. Wygłoszą go: dr hab. Jacek Matulewski, prof. UMK i dr Izabela Grzankowska z UKW w Bydgoszczy.

Udział w wykładzie jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona.

Formularz rejestracyjny

Plakat zapraszający na wykład. Ilustracją jest zdjęcie tabletu (urządzenia mobilengo) na niebieskim tle.

Tematyka wykładu

Nabywanie umiejętności życia codziennego (ang. daily living skills) w kontekście społecznym i w środowisku domowym jest szczególnie istotne dla osób ze spektrum autyzmu ze względu na ich znaczne trudności w tym obszarze funkcjonowania. Zastosowanie edukacji z wykorzystaniem rozwiązań technologicznych sprawia, że nauka codziennych czynności staje się bardziej atrakcyjna, a wsparcie może być bardziej dostępne bez względu na miejsce zamieszkania.

Według tak sformułowanych założeń przygotowano grę terapeutyczną dla grupy 36. wysoko funkcjonujących chłopców ze spektrum autyzmu w wieku od 9 do 13 r.ż., którzy wraz z jednym z rodziców uczestniczyli w treningu czynności życia codziennego z uwzględnieniem strefy najbliższego rozwoju uczestnika.

Chłopcy otrzymali w ramach gry aplikację z zadaniami z życia codziennego. Oczekiwanym efektem było osiągnięcie możliwie dużej samodzielności w zakresie ćwiczonych umiejętności na drodze współpracy z opiekunem, który stopniowo redukował zakres wsparcia.

W celu oceny osiągnięć uczestników zastosowano dwa pomiary, pre i post test. W rezultacie okazało się, że poziom umiejętności w zakresie funkcjonowania codziennego chłopców z grupy badanej po treningu okazał się istotnie wyższy.

Ważnym ograniczeniem badań była społeczna kwarantanna spowodowana epidemią COVID-19, która nastąpiła tuż po rozpoczęciu treningu i wykluczyła możliwość realizacji wielu zadań poza domem.

Informacje na temat prelegentów

dr hab. Jacek Matulewski, prof. UMK - fizyk i informatyk. Kieruje Pracownią Gier Terapeutycznych „GameLab”, stanowiącą część Laboratorium Neurokognitywnego działającego w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii UMK. Zatrudniony jest na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie habilitował się z optyki kwantowej.

Zajmuje się projektowaniem, tworzeniem i badaniem gier terapeutycznych, tworzeniem oprogramowania na potrzeby badań eksperymentalnych i klinicznych, a także oprogramowania korzystającego z interakcji wzrokowej (z użyciem eyetrackerów) m.in. dla osób niepełnosprawnych. Jego zainteresowania programowaniem dotyczą w szczególności platformy .NET i języka C#. Autor kilkunastu podręczników programowania.

dr Izabela Grzankowska - psycholog, doktor nauk społecznych, adiunkt w Katedrze Psychologii Klinicznej Wydziału Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, specjalista psycholog kliniczny, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, członek Państwowej Komisji Egzaminacyjnej w dziedzinie psychologii klinicznej.

Zainteresowana psychologią dzieci i młodzieży z trudnościami w funkcjonowaniu oraz wzmacnianiem zasobów ich rodziców.

<czerwiec 2024>