2021-02-04

100 lat Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu

Logo jubileuszu 100 lat Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu 1921-2021

Jubileusz 100-lecia

W 2021 roku Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu obchodzi piękny jubileusz 100-lecia swojego istnienia. Chcielibyśmy uczcić tę rocznicę w sposób szczególny. Dlatego zaplanowaliśmy atrakcyjne wydarzenia i projekty, skierowane do różnych grup naszych odbiorców, które realizować będziemy przez cały bieżący rok. Każdy miesiąc poświęcony będzie wybranemu twórcy lub znaczącemu wydarzeniu. Odbędą się warsztaty online, udostępnimy interaktywne plakaty i quizy, zaproponujemy zestawienia bibliograficzne oraz wartościowe źródła internetowe.
Na początek przygotowaliśmy okolicznościowe cykle edukacyjne, które zaplanowaliśmy od stycznia do października.

Cykle edukacyjne

Cykl edukacyjny poświęcony patronom roku 2021 – w bieżącym roku Sejm RP przyjął uchwałę ustanawiającą 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja, uhonorował również pamięć kardynała Stefana Wyszyńskiego, Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Różewicza. Chcemy przypomnieć ich sylwetki, przedstawiając najważniejsze fakty z biografii, twórczość, a także ciekawostki z nimi związane. Szczególną uwagę chcielibyśmy zwrócić na toruńskich rówieśników naszej Biblioteki – patronów miejskich instytucji oświatowych i kulturalnych.

Nasze stulecie świętujemy zatem w doborowym towarzystwie.

Cykl edukacyjny związany z pandemią – cykl spotkań wirtualnych poświęconych problematyce pandemii w ujęciu psychologicznym. Zaproszeni goście spróbują odpowiedzieć, jak sytuacja zagrożenia wpłynęła na postawy i zachowania społeczeństwa oraz jakie trwałe zmiany zaszły w szeroko pojętej edukacji. Eksperci podpowiedzą też, jak radzić sobie z sytuacją przedłużającego się stresu i niepewnością oraz jak widzą przyszłość po pandemii.

Konferencja

Konferencja Nowe media a edukacja – konferencja poświęcona będzie edukacji z wykorzystaniem nowych mediów.

Wystawy cyfrowe

Wystawy interaktywne – w trakcie bieżącego roku zaplanowaliśmy kilka wystaw cyfrowych, które przybliżą m.in. historię Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu, dzieje komunikacji miejskiej w Toruniu, pokażą prace przesłane na konkurs organizowany przez Szkoły Podstawowe nr 2 i 24 w Toruniu, prace plastyczne uczniów Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Turznie i prace uczestników wojewódzkiego konkursu plastycznego: „Co by było gdyby, czyli spuść fantazję ze smyczy”.

Informacje o wydarzeniach

Będziemy Państwa w tym miejscu systematycznie informować o naszych inicjatywach, serdecznie zapraszając do udziału w wydarzeniach stacjonarnych jeżeli sytuacja epidemiczna na to pozwoli oraz korzystania z naszych propozycji online.

Zachęcamy Państwa do subskrypcji newslettera i polubienia oficjalnego profilu Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu na FacebookuInstagramie.  Pojawiać się w nich będą szczegółowe informacje o planowanych wydarzeniach.

Historia i misja Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu należy do najstarszych bibliotek tego typu w Polsce (Historia Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu). Placówka powstała jako jedna z wielu instytucji odradzającego się państwa polskiego, z założenia wspierając potrzeby kształcących się i doskonalących nauczycieli oraz studentów przygotowujących się do zawodu pedagoga.

Przez lata nasza misja pozostała niezmienna, z czasem, zgodnie z ideą nauki przez całe życie, poszerzyliśmy krąg osób, mogących korzystać z naszych zbiorów i usług, staramy się też dotrzeć do zainteresowanych naszymi usługami mieszkańców regionu (Misja Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu).

Jesteśmy dumni, że nasza instytucja ma za sobą tak długoletnią tradycję, traktujemy to jednocześnie jako zobowiązanie, aby stale i owocnie towarzyszyć naszym Czytelnikom i Sympatykom, wspomagając ich w pracy zawodowej, nauce, samokształceniu, w rozwijaniu zainteresowań i pasji.