Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu partnerem wydarzenia „Reintegracja” w CNMW

Logotyp Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w ToruniuLogotyp Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu

13 i 18 maja 2021 r. pracownicy Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu wzięli udział w spotkaniach dla nauczycieli "Reintegracja", których organizatorem jest Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu przygotowała na to wydarzenie pakiet edukacyjny dla nauczycieli "Jak odtworzyć dobre relacje w szkole po pandemii".

Pakiet dostępny jest na stronie internetowej naszej Biblioteki oraz promowany jest na stronie CNMW.

Obok Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu partnerem wydarzenia jest Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Toruniu.

Podczas dwóch spotkań dla nauczycieli szkół podstawowych prezentowaliśmy książki i czasopisma związane z tematyką wydarzenia: odbudową więzi i integracją uczniów oraz tworzeniem pozytywnego klimatu w klasie po długiej przerwie w nauczaniu stacjonarnym, spowodowanej pandemią koronawirusa. Prezentowane książki i czasopisma cieszyły się zainteresowaniem uczestników spotkań.

Zachęcaliśmy zebranych licznie nauczycieli do pobierania z naszej strony pakietu edukacyjnego i do korzystania ze stacjonarnych oraz zdalnych usług biblioteki. Informowaliśmy o bezpłatnym dostępie czytelników biblioteki do internetowej wypożyczalni online IBUK Libra oraz możliwości zamawiania mailowo skanów artykułów z czasopism.

Zaproszone na wydarzenie „Reintegracja” ekspertki zaprezentowały nauczycielom wskazówki, pomysły, metody i techniki, umożliwiające powrót uczniów do nauki stacjonarnej w przyjaznej atmosferze. Zwracały uwagę, na niezwykle ważny aspekt powrotu do uczniów szkół: dbałość o ich dobrostan psychiczny, który został poważnie osłabiony przez pandemię oraz długi okres nauki zdalnej i dystansu społecznego.

W roli ekspertek wystąpiły:

• Małgorzata Żydowicz z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Toruniu,
  • Izabela Ziętara – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Toruniu,
  • Karolina Szostak-Lubomska – nauczycielka i doradczyni metodyczna w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli,
  • Magdalena Kończewska – nauczycielka z Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu.

Podczas wystąpień zwrócono uwagę na fakt, że aby móc dobrze zadbać o uczniów, nauczyciel powinien pamiętać o swojej dobrej kondycji psychicznej. Zaprezentowane zostały również zalecenia w zakresie wsparcia psychologicznego dla uczniów. Przedstawiono też niezwykle przydatne wskazówki i zasady, którymi powinni kierować się nauczyciele podczas rozmowy z rodzicami uczniów. Uczestnikom spotkania przedstawione zostały także zalecenia metodyczne i przykłady dobrych praktyk oraz ćwiczeń reintegracyjnych, gwarantujących miły, a zarazem rozwijający powrót uczniów do szkoły. CNMW zaprezentował także wystawę „Ścieżki dorastania” i sposoby jej wykorzystania pod kątem przeprowadzenia lekcji integracyjnej z uczniami.

Spotkanie dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych zaplanowano na czerwiec.

W nowoczesnej dużej sali ludzie siedzący tyłem słuchają wykładu, przed nimi duży ekran z prezentacją. Na pierwszym planie stół z książkami i tabliczka z napisem „Zapraszamy do przeglądania księgozbioru Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu”.