2021-11-26

Nauczyciel matematyki w sieci – sprawozdanie ze spotkania - 15 listopada 2021

15 listopada 2021 r. na platformie Microsoft Teams odbyło się spotkanie sieci współpracy i samokształcenia Nauczyciel matematyki w sieci. Sieć współorganizowana jest przez Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli oraz Bibliotekę Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Uczestniczyć w pracy sieci mogą wszyscy chętni nauczyciele matematyki poszczególnych etapów edukacyjnych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.

Uczestników spotkania, w imieniu organizatorów, powitała pani Elżbieta Kwiecińska, doradczyni metodyczna matematyki szkół podstawowych Toruńskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli, jednocześnie koordynatorka sieci. W spotkaniu wzięło udział 15 osób. Zgodnie z założeniami sieci byli to nauczyciele matematyki wszystkich etapów edukacyjnych, koordynatorzy oraz moderatorzy sieci.

Następnie koordynator sieci pani Elżbieta Kwiecińska przedstawiła plan bieżącego spotkania, a także podała termin kolejnego, które zaplanowano w lutym 2022 roku.

Spotkanie zostało poświęcone warsztatom pt.: Tworzenie interaktywnych prezentacji na platformie Genial.ly, które poprowadziła pani Agnieszka Miranowska, pracująca w Wydziale Udostępniania Zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu.

Genial.ly to popularna platforma do kreatywnego tworzenia interaktywnych zasobów, m.in. prezentacji, infografik i tablic. Podstawowe funkcje programu udostępnione są bezpłatnie i umożliwiają stworzenie wspaniałych projektów. Platforma Genial.ly dostępna jest w trzech językach: angielskim, hiszpańskim i francuskim.

Na początku zajęć pani Agnieszka Miranowska omówiła interfejs platformy Genial.ly oraz zaprezentowała tworzenie prezentacji multimedialnej. W ramach ćwiczeń praktycznych uczestnicy przetestowali zmianę układu kompozycji szablonu prezentacji, koloru i wielkości czcionki, dodawali zdjęcia, ikony oraz multimedia, jak również zamieszczali zdjęcia pobrane z własnego komputera. Nauczyli się linkować materiały udostępnione w prezentacji do stron internetowych, wstawiać pliki wideo oraz animacje.

Uczestnicy przećwiczyli również zapisywanie utworzonych dokumentów na dysku komputera w odpowiednim formacie. Kolejnym etapem warsztatów była praca samodzielna, która polegała na przygotowaniu dwóch stron prezentacji z zastosowaniem poznanych narzędzi oraz udostępnieniu swojej pracy na chacie spotkania.

Na zakończenie panie Elżbieta Kwiecińska i Katarzyna Leśniak podziękowały członkom sieci za udział w spotkaniu oraz złożyły życzenia zdrowych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.

Książki proponowane dla uczestników sieci współpracy i samokształcenia

Edukacja matematyczna - publikacje dostępne w zbiorach Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu (PDF 247 KB)