2021-12-08

Dobra edukacja z punktu widzenia współczesnego nauczyciela - spotkanie uczestników sieci współpracy i samokształcenia

Uczestniczki sieci współpracy i samokształcenia "Dobra edukacja z punktu widzenia współczesnego nauczyciela" spotkały się 1 grudnia 2021 r. Spotkanie odbyło się w formie zdalnej. Uczestników spotkania powitały koordynatorki sieci: Danuta Potręć, konsultantka w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu oraz Elżbieta Wiśniewska, nauczyciel bibliotekarz z Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

Gościem naszego spotkania była Dyrektor Europejskiego Centrum Edukacji Montessori Adriana Józefowska–Szupke, która opowiedziała o szkołach Montessori i zasadach w nich panujących. Podzieliła się też ciekawymi spostrzeżeniami dotyczącymi edukacji w tych placówkach. Odpowiedziała również na liczne pytania uczestniczek sieci.

W drugiej części spotkania Danuta Potręć podzieliła się z uczestniczkami sieci swoimi refleksjami z konferencji „O zaślubinach wiedzy z umiejętnościami” zorganizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, podczas której zaprezentowano ciekawe spojrzenie na tę tematykę. Nauczycielki obejrzały interesujący wykład Aleksandra Pawlickiego, który mówił o pułapce przeciwstawiania wiedzy i umiejętności.

Na kolejne spotkanie sieci została zaplanowana wizyta dr Marzeny Żylińskiej, która opowie o idei „Budzącej się szkoły”. Na zakończenie spotkania koordynatorki sieci Danuta Potręć i Elżbieta Wiśniewska życzyły uczestniczkom spotkania spokojnych i radosnych świąt, wyraziły też nadzieję, że kolejne spotkanie w nadchodzącym roku będzie już w formie stacjonarnej.

Polecane publikacje dostępne w zbiorach Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu:

1. Metoda Montessori od 6 do 12 lat : pomóż swojemu dziecku osiągnąć samodzielność / Charlotte Poussin, Hadrien Roche, Nadia Hamidi; tłumaczenie Katarzyna Skawran.- Warszawa : Wydawnictwo RM, copyright 2019.

2. Metoda Montessori na cztery pory roku : 70 zabaw edukacyjnych / Brigitte Ekert; [tłumaczenie Katarzyna Skawran]. - Warszawa : Wydawnictwo RM, copyright 2018.

3. Montessori : wychowanie dziecka w wieku 0-6 lat / Beatriz M. Muñoz ; przełożyły: Daniela Helwing, Dominika Malinowska; konsultacja merytoryczna : Monika Pawluczuk-Solorz.- Wydanie I. - Warszawa : Samo Sedno, 2021.

4. Montessori od narodzin : przewodnik dla rodziców pragnących opiekować się niemowlętami z miłością, szacunkiem i zrozumieniem / Simone Davies i Junnifa Uzodike ; przełożyła Ewa Pater-Podgórna. - Wrocław : Wydawnictwo Bukowy Las, 2021.

5. Biblioteczka Montessori : 100 pomysłów jak odkrywać świat / tekst i zdjęcia Ève Herrmann; [tłumaczenie Hubert Górski]. - Warszawa : Wydawnictwo Egmont Polska, copyright 2018.

6. Biblioteczka Montessori : czas : linia czasu, tarcza dobowa, tarcza pór roku / [opracowała] Adeline Charneau, [zilustrowała] Roberta Rocchi; tłumaczenie Taida Meredith. - Warszawa : Egmont Polska, copyright 2018.

7. Biblioteczka Montessori : świat : 77 kart, dzięki którym odkryjecie kontynenty / [opracowane przez] Ève Herrmann ; [z ilustracjami] Emmanuelle Tchoukriel ; tłumaczenie Ewa Świtlak. - Warszawa : Wydawnictwo Egmont Polska, 2018.

8. Historia świata / Aurore Meyer ; [ilustracje: Lionel Darian ; tłumaczenie: Maria Zawanowska]. - Ożarów Mazowiecki : Wydawnictwo Olesiejuk, © 2020.

9. Moja metoda liczenia Montessori / opracowanie ćwiczeń: Sylvaine Auriol ; [tłumaczenie : Angelika Płonka]. - Ożarów Mazowiecki : Wydawnictwo Olesiejuk, © 2019.