2022-01-24

Międzynarodowy Dzień Edukacji - 24 stycznia 2022 r.

Międzynarodowy Dzień Edukacji jest świętem proklamowanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych dla uczczenia roli edukacji dla pokoju i rozwoju. Został on ustanowiony na mocy rezolucji przyjętej 3 grudnia 2018 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Edukacji odbyły się 24 stycznia 2019 roku. Tego dnia Sekretarz Generalny ONZ António Guterres w swoim Przesłaniu powiedział:

Dzisiaj po raz pierwszy celebrujemy Międzynarodowy Dzień Edukacji.

Edukacja przekształca życie ludzkie. Jak to ujęła, Posłanka Pokoju ONZ, Malala Yousafzai „jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jeden długopis mogą zmienić świat”. Natomiast Nelson Mandela słusznie powiedział o edukacji, że jest to „najpotężniejsza broń, która może zmienić świat”.

Na długo przed podjęciem służby w Organizacji Narodów Zjednoczonych czy w administracji publicznej w swoim ojczystym kraju, byłem nauczycielem. Ucząc w slumsach Lizbony zauważyłem, że edukacja jest motorem pokonywania ubóstwa oraz siłą zaprowadzania pokoju.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym tekstem Przesłania. Proponujemy również lekturę książek podejmujących takie tematy, jak: nierówności, bariery i wykluczenie edukacyjne, szanse edukacyjne oraz ich wyrównywanie, dostęp do oświaty, prawo do nauki, a także znaczenie edukacji w życiu człowieka. Z naszego księgozbioru wybraliśmy publikacje książkowe z lat 2011-2020.

1. To ja, Malala : historia pakistańskiej dziewczyny, która z narażeniem życia walczy o prawa kobiet i ich dostęp do edukacji / Malala Yousafzai [oraz] Christina Lamb ; przeł. Magdalena Moltzan-Małkowska. - Warszawa : Prószyński Media, 2014.

2. Która to Malala? / Renata Piątkowska ; il. Maciej Szymanowicz. - Łódź : Wydawnictwo Literatura, 2015.

3. Uwolniona : jak wykształcenie odmieniło moje życie / Tara Westover ; przełożyła Barbara Szelewa. - Wydanie I.  - Warszawa : Wydawnictwo Czarna Owca, 2019.

4. Nierówności ekonomiczne a szanse edukacyjne i bezpieczeństwo społeczne dzieci i młodzieży / Grażyna Cęcelek. - Wydanie pierwsze.  - Warszawa : Difin, 2020.

5. Kompetencje społeczne nauczyciela szkoły uczenia się i wyrównywania szans edukacyjnych / Grażyna Cęcelek. - Toruń : Wydawnictwo Adam Marszałek, 2020.

6. Edukacja i nierówność : trajektorie sukcesu i marginalizacji / red. nauk. Agnieszka Gromkowska-Melosik, Mirosław J. Szymański. - Poznań : Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, 2014.

7. Horyzontalne nierówności edukacyjne we współczesnej Polsce / Alicja Zawistowska. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe Scholar, 2012.

8. Nierówność szans edukacyjnych - przyczyny, skutki, koncepcje zmian / praca zbiorowa  pod red. Wiktora Żłobickiego i Beaty Maj. - Kraków : Oficyna Wydawnicza "Impuls", 2012.

9. Egalitaryzacja szans kształcenia młodzieży jako problem społeczny III Rzeczypospolitej / Kamila Słupska. - Poznań : Wydawnictwo Naukowe UAM, 2012.

10. Pedagogika międzykulturowa wobec wykluczenia społecznego i edukacyjnego : praca zbiorowa / pod red. Tadeusza Lewowickiego, Aliny Szczurek-Boruty, Jolanty Suchodolskiej ; Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Wyższa Szkołą Pedagogiczna ZNP w Warszawie, Stowarzyszenie wspierania Edukacji Międzykulturowej. - Toruń : Wydawnictwo Adam Marszałek, cop. 2011.

11. Edukacja i nierówności społeczne : studium porównawcze na przykładzie Anglii, Hiszpanii i Rosji / Tomasz Gmerek. - Kraków : Impuls, 2011.

12. Krótkie wykłady z socjologii edukacji / redakcja naukowa Mirosław J. Szymański ; autorzy Jowita Bartczak, Agnieszka Cybal-Michalska, Barbara Galas, Tomasz Gmerek, Agnieszka Gromkowska-Melosik, Beata Hoffmann, Zbigniew Kwieciński, Zbyszko Melosik, Piotr Mikiewicz, Joanna Ostrouch-Kamińska, Błażej Przybylski, Mirosław J. Szymański, Barbara Wiśniewska-Paź. - Warszawa : Wolters Kluwer Polska, 2019.