2022-04-01

2 kwietnia 2022 - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Wprowadzenie

2 kwietnia każdego roku, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena, na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

Święto książki dla młodych zostało ustanowione w 1967 r. przez IBBY (The International Board on Books for Young People) – Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych. Celem tego święta jest promowanie pięknej i wartościowej literatury oraz grafiki dla młodego czytelnika. Na stronie polskiej sekcji IBBY można zapoznać się szerzej z historią i misją IBBY.

Tegoroczna edycja

W roku 2022 honorowym gospodarzem tego święta książki dla dzieci jest Kanada. Motto towarzyszące tegorocznym obchodom brzmi: "Historie to skrzydła, które pomagają wznosić się każdego dnia". Przesłanie dla dzieci napisał Richard Van Camp, pisarz Dogrib Tłı̨chǫ z narodu Dene z Fort Smith na Terytoriach Północno-Zachodnich w Kanadzie. Z tekstem listu do dzieci, przetłumaczonego jak zawsze przez pisarkę Katarzynę Ryrych, można zapoznać się na stronie polskiej sekcji IBBY.

Plakat zaprojektowała Julie Flett, autorka i ilustratorka Cree-Métis, której twórczość skupiona jest wokół życia i kultur rdzennych Kanadyjczyków.

IBBY przyznaje co dwa lata nagrodę im. Hansa Christiana Andersena. Jest to najbardziej prestiżowe, międzynarodowe wyróżnienie w dziedzinie literatury i ilustracji dziecięcej na świecie, nazywane „Małym Noblem”.

Nagrodę im. Hansa Christiana Andersena w tegorocznej edycji konkursu otrzymały: francuska pisarka Marie-Aude Murail - za twórczość literacką (polecamy jej książkę ”Bystrzak”), oraz Suzy Lee z Republiki Korei za ilustracje. Na stronie IBBY można przeczytać o nagrodzonych w edycji 2022 konkursu oraz we wcześniejszych latach.

Jedynym polskim laureatem tej nagrody został w 1982 roku Zbigniew Rychlicki, polski ilustrator, a Iwona Chmielewska, ilustratorka i twórczyni wydawanych na całym świecie autorskich picture booków, na listę nominowanych artystów (shortlist) trafiła aż trzykrotnie: w 2018 r., 2020 r. oraz 2022 r.

Zachęcamy do zapoznania się z ciekawym artykułem IBBY: książka bez granic, dostępnym w Culture.pl, portalu internetowym poświęconym kulturze polskiej.

Polska sekcja IBBY

Polska była gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w 1980 roku. Autorem motta „Książka moim oknem na świat” był Wojciech Żukrowski, plakat zaprojektował Jerzy Czerniawski. Osoby zainteresowane historią tego święta od jego początku, zachęcamy do odwiedzenia anglojęzycznej strony jego inicjatora - International Children's Book Day, i do zapoznania się z archiwum plakatów i listów kierowanych do dzieci od roku 2003 do dziś. Wcześniejsze edycje święta z lat 1967-2002, zebrano w anglojęzycznej publikacji International Children's Book Day 1967-2002, dostępnej na stronie Australian Literature Online. Jest tam również dostępny polski plakat z 1980.

Polska sekcja IBBY co dwa lata tworzy Listę Honorową IBBY, na którą składają się najlepsze nowości o uniwersalnym przesłaniu, wysokim poziomie literackim oraz artystycznym. Lista ta ma na celu promocję twórców z krajów członkowskich IBBY.

Polska sekcja IBBY od 1988 r. organizuje konkurs Książka Roku, w którym nagradzani są pisarze, ilustratorzy oraz upowszechnia się czytelnictwo i promocję książki dla młodego czytelnika.

W zbiorach Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu znajdują się wartościowe książki dla dzieci i młodzieży, także te nagradzane w prestiżowych konkursach polskich i zagranicznych.

W minionych latach, przy okazji tego święta i nie tylko, promowaliśmy swój księgozbiór dla dzieci i młodzieży na stronie domowej Biblioteki: rok 2021, rok 2020, rok 2019, rok 2018.

Te i inne książki polecamy w Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci, zapraszając do naszej Biblioteki.

Okładka książki - Piotr Socha “Pszczoły”. Okładka przedstawia fragment postaci starszego mężczyzny z siwymi wąsami. Ubrany jest w jasną koszulę, na głowie ma biały kapelusz z siateczką na twarzy. Nad głową mężczyzny, na niebieskim tle, fruwają pszczoły. Na krawędziach okładki znajdują się zielone liście. Na dole okładki, umieszczono dekorację. To dwie małe plastikowe laleczki, stojące przed książką, odwrócone bokiem. Dziewczynka ma czerwoną sukienkę i pomarańczowe włosy, chłopiec ma brązowe włosy, ciemną bluzkę i trzyma czerwony balonik w kształcie serca.