2022-04-19

19 kwietnia - 79 rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

Wprowadzenie

19 kwietnia został ustanowiony Dniem Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości. Data ta przypomina o wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Niemcy utworzyli getto warszawskie 2 października 1940 r. Przesiedlano do niego Żydów z różnych części miasta, a w szczytowym okresie więzionych w nim było około 460 tysięcy osób. 19 kwietnia 1943 r. Niemcy rozpoczęli całkowitą likwidację getta, co spotkało się ze zbrojnym oporem ludności. 16 maja powstanie zakończyło się, a teren getta został zrównany z ziemią.

Akcja społeczno - edukacyjna "Żonkile"

Dlaczego żonkile?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

– Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie".

Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

Materiały edukacyjne

Na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich znajduje się pakiet materiałów edukacyjnych dla każdej grupy wiekowej dzieci i młodzieży. Materiały pomogą włączyć się w obchody 19 kwietnia. Wszystkie treści są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

Polecane książki ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu

Aby obejrzeć polecane pozycje, kliknij w poniższy obraz

U dołu obrazka widoczne kolorowe grzbiety książek, na górze na żółtym tle napis w kolorze bordowym: