Poezja polska w kraju i na emigracji od II wojny światowej do początków XXI wieku – główne nurty, interpretacyjne zbliżenia wybranych poetów i ich wierszy - wykład online
Informacje na temat wydarzenia
Serdecznie zapraszamy do udziału w jedenastym bezpłatnym wykładzie z cyklu Powtórz i zdaj maturę z języka polskiego – prelekcje online ekspertów. Kolejne wydarzenie, adresowane do wszystkich miłośników literatury (a szczególnie do tegorocznych i przyszłych maturzystów), odbędzie się 16 kwietnia (wyjątkowo: wtorek!), w godz.: 17:00-18:00. Zajęcia zatytułowane: Poezja polska w kraju i na emigracji od II wojny światowej do początków XXI wieku – główne nurty, interpretacyjne zbliżenia wybranych poetów i ich wierszy poprowadzą: prof. dr hab. Grażyna Halkiewicz-Sojak i dr Marcin Lutomierski.
Wykład ten będzie kolejnym wydarzeniem, które zorganizujemy we współpracy z Komisją Filologiczną Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Członkowie Komisji, będący równocześnie cenionymi naukowcami związanymi z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, wygłosili już wykłady dotyczące romantyzmu, pozytywizmu i Młodej Polski. Tematem najbliższych spotkań będzie literatura współczesna.
Zapraszamy do wypełnienia formularza rejestracyjnego. Wszyscy, którzy się zarejestrują, otrzymają link do wirtualnego pokoju (platforma Microsoft Teams), w którym odbędą się najbliższe zajęcia. Osoby, które zarejestrowały się na jedne z poprzednich zajęć i zaznaczyły również drugą zgodę nie muszą się ponownie rejestrować - na adres e-mail podany w formularzu będziemy wysyłać informacje o terminach następnych zajęć oraz linki do spotkania na platformie Microsoft Teams. W każdej chwili można wycofać zgodę (wystarczy wysłanie w e-mailu zwrotnym informacji o tym fakcie).
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.
Informacje na temat Prelegentów
prof. dr hab. Grażyna Halkiewicz-Sojak – związana z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, historyk literatury, członkini zarządu Towarzystwa Naukowego w Toruniu, komitetów redakcyjnych Dzieł wszystkich Cypriana Norwida oraz rocznika „Studia Norwidiana”. Jej badania skupiają się na literaturze okresu romantyzmu, co znalazło wyraz w licznych artykułach i kilku książkach, np. Byron w twórczości Norwida [1994], Wobec tajemnicy i prawdy. O Norwidowskich obrazach ‘całości’ [1998], „Przedświt” Zygmunta Krasińskiego [2004], Nawiązane ogniwo [2010; 2022], Osoby w refleksji, biografii i twórczości Cypriana Norwida, [red.], 2022. W obrębie jej zainteresowań naukowych mieszczą się również zagadnienia związane z recepcją poezji dziewiętnastowiecznej w literaturze wieku dwudziestego i współczesnej (zob. np. Karol Wojtyła/Jan Paweł II wobec tradycji kultury polskiej [współautorstwo; 2015], „Znalazłem ciszę… Tadeusz Różewicz w szkole Cypriana Norwida [2021]).
dr Marcin Lutomierski – doktor filologii polskiej, literaturoznawca, edytor, pracownik Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wykładowca na Wydziale Humanistycznym UMK, autor wielu publikacji naukowych i popularyzatorskich, ze szczególnym uwzględnieniem literatury i kultury emigracyjnej XIX–XX wieku. Członek Pracowni Badań Kultury i Literatury Dziecięco-Młodzieżowej oraz Pracowni Edytorstwa Naukowego i Praktycznego UMK. Członek kilku towarzystw naukowych i Polskiej Sekcji IBBY. Przewodniczący Komisji Filologicznej Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Współpracownik instytucji doskonalących nauczycieli języka polskiego w kraju i za granicą. Juror konkursów literackich i recytatorskich dla dzieci i młodzieży.