Debata oksfordzka - 20 marca 2024 r.
Wprowadzenie
Dnia 20 marca 2024 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu odbyła się debata oksfordzka. Uczestnicy debaty, uczniowie X Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, zmierzyli się z tezą „Instytucja biblioteki będzie potrzebna w przyszłości”. Do spotkania młodzież przygotowywała się pod opieką Zbigniewa Milkiewicza, nauczyciela z X LO, który przyjął rolę marszałka debaty i czuwał nad przebiegiem dyskusji. Zebranych powitała Elżbieta Wiśniewska, pracownik Wydziału Udostępniania Zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu.
Przebieg debaty
Debata okazała się niezwykle ciekawa dla licznie zgromadzonej publiczności z uwagi na interesującą tezę, która w murach biblioteki brzmiała prowokacyjnie. Świetnie przygotowani debatanci byli w stanie utrzymać uwagę słuchaczy do ostatniego wystąpienia.
Z racji na wyrównany poziom debaty niełatwe zadanie mieli jurorzy w składzie: Ewa Kondrat, konsultantka Kujawsko Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu, Dorota Komendzińska, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu i Bartosz Zygmont, pracownik Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu. Po naradzie w imieniu jurorów głos zabrała Ewa Kondrat, która merytorycznie podsumowała debatę. Jurorzy docenili zarówno wkład pracy w przygotowanie do spotkania, umiejętność prezentowania zagadnień, jak i przestrzeganie zasad debat oksfordzkich. Po sprawdzeniu kart ocen okazało się, że niewielką liczbą punktów zwyciężyła drużyna propozycji, broniąca tezy zaprezentowanej w temacie.
Zakończenie debaty
Na zakończenie Dorota Komendzińska podziękowała uczestnikom debaty za interesujące wystąpienia, a także zaprosiła młodzież do ponownych odwiedzin w bibliotece, gdzie są organizowane imprezy mogących zainteresować debatantów i ich kolegów. Elżbieta Wiśniewska podziękowała uczestnikom debaty za ciekawe pomysły, świetne przygotowanie, a także duże zaangażowanie i życzyła wielu sukcesów podczas kolejnych debat.
Autorką zdjęć jest Agnieszka Kowalska.
Polecane publikacje dostępne w zbiorach Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu:
Elementarz wystąpień publicznych
Violetta Kalka. - Wydanie I. - Warszawa : Wydawnictwo SBM, copyright 2020.
Jak stać się doskonałym mówcą i rozmówcą : po szczeblach słowa
Dale Carnegie ; wstęp i uaktualnienie Arthur R. Pell ; [przekł.: Dorota Piotrowska]. - Wyd. 2. - Warszawa : Wydawnictwo Studio Emka, 2012.
Retoryka podręczna czyli Jak wnikliwie słuchać i przekonująco mówić
Michał Rusinek, Aneta Załazińska. - Kraków : Wydawnictwo Znak, 2005.
Słownik językowego savoir-vivre'u
Małgorzata Marcjanik. - Warszawa : Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2014.
Tak! - 60 sekretów nauki perswazji : sztuka przekonywania i wywierania wpływu
Robert Cialdini, Noah Goldstein, Steve Martin ; przekład Michał Lipa. - Wyd. zaktualizowane. - Warszawa : MT Biznes, 2017.